Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Bełchatów

Przedmioty DIY czyli coś z niczego

Ostatnio sporo mówi się o technikach DIY, pozwalających na ponowne wykorzystanie wielu przedmiotów codziennego użytku. Proste sposoby na stworzenie "czegoś z niczego", oszczędność pieniędzy oraz wiele miejsca na kreatywność sprawiają, że ta inspirująca idea przyciąga coraz większą liczbę zwolenników w różnym wieku. Czym jest technika DIY i na czym polega jej popularność?

DIY – z czym to się je?

DIY to angielski skrót od sformułowania Do-It-Yourself, które po polsku oznacza nic innego "zrób to sam". Historia idei DIY sięga drugiej wojny światowej, jednak możemy przypuszczać, że swoje początki miała jeszcze wcześniej – w końcu od bardzo dawna ludzie przetwarzali i łączyli ze sobą przedmioty codziennego użytku. Dzisiaj wzrost popularności DIY możemy zawdzięczać internetowym środkom przekazu. W mediach społecznościowych znajdziemy wiele krótkich filmów "zrób to sam", które stanowią inspirację dla milionów odbiorców na całym świecie. Zawierają one nie tylko przepisy na wykonanie całkiem nowych przedmiotów, ale również rozwiązania wielu popularnych problemów, takich jak obcierające buty czy obecność dziury po gwoździu w ścianie. Kanały prezentujące tego typu materiały cieszą się szerokim gronem odbiorców, szukających nowych technik DIY.

Więcej informacji: Na stronie sklepu internetowego Dekolo.pl znajdziesz materiały potrzebne do wykonania przedmiotów DIY.

Technika "zrób to sam" to jednak nie tylko filmy w Internecie i gotowe triki. Przedmioty DIY możemy tworzyć sami, polegając na własnej wyobraźni i kreatywności, do czego zresztą zachęca ta idea. Możliwości jest nieskończenie wiele: przerobienie starej bluzki, własnoręczne pomalowanie etui na telefon czy wykonanie zabawki dla kota z paru sznurków – wszystko to i wiele więcej zalicza się do szeroko rozumianego DIY.

Jak rozpocząć swoją przygodę z DIY?

Ze względu na to, że "zrób to sam" jest tak szeroko rozumianym terminem, nie istnieje jeden prosty sposób na rozpoczęcie zabawy z tą techniką. W księgarniach możemy znaleźć wiele książek, a w Internecie jeszcze więcej materiałów, które oferują gotowe rozwiązania i pomogą nam zaznajomić się z ideą DIY. W rzeczywistości jednak wszystko sprowadza się do naszej wyobraźni. Najlepszym sposobem jest więc sięgnięcie po stare ubrania i inne niepotrzebne rzeczy, a następnie zamienienie ich w całkiem nowe przedmioty DIY. Kluczem do osiągnięcia tego jest puszczenie wodzów fantazji. Należy jednak pamiętać, aby przerabiać tylko te przedmioty, które są zniszczone lub nie znajdą zastosowania w żaden inny sposób.

Jakie akcesoria najbardziej przydadzą się do DIY? Wśród najczęściej używanych sprzętów znajdziemy podstawowe akcesoria biurowe, nici, pistolet z klejem na gorąco, farby i różnego rodzaju materiały ozdobne. Wiele jednak zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i nad czym planujemy pracować. Szycie maskotek czy przerabianie starych ubrań może wymagać maszyny do szycia, a tworzenie mebli z desek czy palet (tak, to również zalicza się do DIY!) podstawowych narzędzi warsztatowych. Warto uprzedzić, że początki ze "zrób to sam" bywają trudne – niektóre projekty mogą wychodzić nie po naszej myśli. Ważne jest więc to, aby się nie poddawać oraz stale próbować nowych rozwiązań.