PSZOK w Bełchatowie – co warto wiedzieć, aby sprawnie korzystać z usług?

PSZOK Bełchatów to miejsce, które pozwala mieszkańcom pozbywać się problematycznych odpadów w sposób legalny i ekologiczny. Ale jak dokładnie korzystać z tego punktu, żeby proces przebiegał sprawnie? Wbrew pozorom, warto znać pewne zasady i unikać typowych błędów. Dzięki temu nie tylko szybko pozbędziesz się odpadów, ale też pomożesz w utrzymaniu porządku i ochronie środowiska w swoim mieście. Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się do PSZOK w Bełchatowie!

Godziny otwarcia PSZOK Bełchatów oraz adres

W Bełchatowie możecie w prosty sposób pozbyć się problematycznych odpadów, odwiedzając Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Punkt znajduje się przy ul. Przemysłowej 14, a jego godziny otwarcia dostosowano do różnych potrzeb:

  • Poniedziałek – Piątek: 10:00 – 18:00
  • Pierwsza i trzecia sobota miesiąca: 9:00 – 13:00

Dzięki tym dogodnym godzinom możecie bez problemu zaplanować wywóz odpadów, nawet jeśli pracujecie w tygodniu.

Jakie odpady możesz oddać w PSZOK Bełchatów i jakie są zasady ich segregacji

Co właściwie możecie tam zostawić? Lista jest naprawdę długa i zawiera wszystkie te rzeczy, które często zalegają Wam w piwnicach, garażach czy szafach. Odpady wielkogabarytowe, jak stare meble czy zużyty sprzęt RTV i AGD, spokojnie możecie tam dostarczyć – nie musicie się martwić o to, co zrobić z zepsutą lodówką czy telewizorem z ubiegłej dekady.

Do PSZOK-u możecie także przynieść wszelkie odpady niebezpieczne, takie jak baterie, akumulatory, świetlówki oraz przeterminowane leki. A może remontowaliście ostatnio łazienkę? PSZOK przyjmie też gruz i odpady budowlane, ale pamiętajcie, że możecie oddać maksymalnie 2 m³ takich odpadów rocznie.

To jednak nie wszystko! PSZOK Bełchatów przyjmuje również zużyte opony (do rozmiaru 1250 mm x 400 mm), tekstylia, odzież i nawet popiół. Każdy znajdzie tu sposób na uporządkowanie swoich odpadów, a Wy dodatkowo pomożecie dbać o środowisko.

Odpady problematyczne – co zrobić z tym, czego PSZOK Bełchatów nie przyjmie

Mimo że PSZOK w Bełchatowie przyjmuje naprawdę szeroki wachlarz odpadów, są takie, których tam nie oddacie. Co wtedy? Przykładem są odpady zmieszane – niestety, nie możecie po prostu wrzucić do PSZOK wszystkiego, co macie pod ręką. Takie śmieci powinny trafiać do pojemników na odpady zmieszane w ramach regularnej zbiórki odpadów komunalnych, którą obsługuje miasto. Jeśli jednak Wasze odpady to pozostałości z działalności gospodarczej, również nie zostaną one przyjęte. W takim przypadku konieczne będzie skorzystanie z usług specjalistycznych firm zajmujących się odbiorem odpadów komercyjnych.

Nie przyjmiecie także odpadów z substancjami niebezpiecznymi, których opakowania są uszkodzone. Ważne jest, aby wszelkie pozostałości chemiczne, jak farby, rozpuszczalniki czy oleje, były odpowiednio zabezpieczone – nieszczelne pojemniki mogą stwarzać zagrożenie. Jeśli macie takie odpady, skontaktujcie się z profesjonalnymi firmami, które zajmują się ich utylizacją.

A co z leśnym bioodpadem, takim jak duże ilości liści czy gałęzie po przycinaniu drzew? PSZOK w Bełchatowie przyjmuje tylko bioodpady domowe, więc większe ilości gałęzi czy trawy musicie wywieźć do specjalnych punktów skupu lub kompostowni. Miejcie też na uwadze, że PSZOK nie jest miejscem na urządzenia przemysłowe czy inne odpady z działalności na większą skalę.

Jakie dokumenty przygotować do PSZOK w Bełchatowie?

Przed wyjazdem do PSZOK w Bełchatowie, warto pamiętać o kilku formalnościach, które mogą Wam ułatwić życie. Przede wszystkim, jeśli jesteście właścicielami nieruchomości, koniecznie zabierzcie ze sobą dokument tożsamości. Obsługa PSZOK będzie musiała zweryfikować, czy Wasze gospodarstwo złożyło deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, co uprawnia Was do bezpłatnego korzystania z punktu.

Jeśli nie macie czasu na samodzielny wywóz odpadów i wysyłacie kogoś w Waszym imieniu, ta osoba powinna mieć pisemne upoważnienie. Dokument ten pozwala jej działać w Waszym imieniu i złożyć odpady na PSZOK, ale musi być sporządzony według określonego wzoru (możecie go pobrać np. ze strony PSZOK lub Urzędu Miasta).

W przypadku firm zarządzających odpadami komunalnymi dla większej liczby nieruchomości, konieczne jest posiadanie dodatkowego dokumentu uprawniającego do wywozu odpadów w imieniu właścicieli nieruchomości. Wszystkie przyjęcia odpadów są ewidencjonowane, więc za każdym razem dostaniecie potwierdzenie przyjęcia odpadów – warto je zachować na wypadek późniejszych formalności.