Policjanci uczyli w Dobrzelowie o mediacji, przemocy i odpowiedzialności prawnej

2 min czytania
Policjanci uczyli w Dobrzelowie o mediacji, przemocy i odpowiedzialności prawnej

W Bełchatowie i okolicach coraz częściej spotkania z mundurowymi przypominają nie wykład, lecz praktyczną lekcję rozmowy. W Dobrzelowie funkcjonariusze pokazali młodzieży, że umiejętność słuchania potrafi zgasić konflikt szybciej niż kara.

  • Spotkanie w Szkole Podstawowej w Dobrzelowie
  • Przemoc rówieśnicza, hejt i odpowiedzialność w praktyce Bełchatowa

Spotkanie w Szkole Podstawowej w Dobrzelowie

6 października 2025 policjanci z Zespółu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP w Bełchatowie pojawili się w Szkoła Podstawowa w Dobrzelowie. Inicjatywa odbyła się w ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji i miała charakter edukacyjny — zajęcia były skierowane do uczniów i nauczycieli, a ich celem było pokazanie alternatywnych metod rozwiązywania spięć międzyludzkich. W spotkaniu wzięło udział 65 uczniów i 10 nauczycieli, a policji towarzyszyli mediatorzy oraz specjaliści z zakresu psychologii i terapii.

Zajęcia miały praktyczny wymiar. Funkcjonariusze i eksperci omawiali przykłady sytuacji rówieśniczych, w których rozmowa i mediacja mogą zapobiec eskalacji konfliktu. Warsztatowe elementy skłaniały młodych ludzi do ćwiczenia słuchania i poszukiwania kompromisu — umiejętności, które organizatorzy przedstawiali jako równie ważne jak znajomość prawa.

Przemoc rówieśnicza, hejt i odpowiedzialność w praktyce Bełchatowa

Tematy poruszane podczas spotkania obejmowały zagrożenia związane z przemocą rówieśniczą oraz hejtem w sieci. Policja podkreślała konieczność szybkiej reakcji dorosłych i znaczenie zgłaszania incydentów, zanim staną się poważniejsze. Omówiono też konsekwencje prawne, jakie mogą dotknąć nieletnich — co miało na celu zwiększenie świadomości obowiązków i ryzyka wynikającego z agresji.

Mediacja została przedstawiona jako narzędzie praktyczne: nie oznacza rezygnacji z odpowiedzialności, lecz daje szansę na naprawienie szkód i odbudowę relacji bez natychmiastowego sięgania po sankcje. Organizatorzy zwracali uwagę na rolę dorosłych — nauczycieli, rodziców, opiekunów — którzy muszą rozpoznawać sygnały przemocy i wspierać młodych w szukaniu rozwiązań.

Bełchatowscy policjanci zaznaczają, że podobne działania edukacyjne realizowane są regularnie — łączą one wiedzę prawną z pracą nad postawami takimi jak odpowiedzialność czy wzajemny szacunek. Według nich to właśnie systematyczne spotkania z młodzieżą i współpraca z ekspertami zwiększają bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz ułatwiają reagowanie, gdy problemy pojawiają się w szkolnym środowisku.

na podstawie: KPP Bełchatów.

Autor: krystian