Doradztwo kredytowe: najważniejsze informacje

Specjalistyczne poradnictwo kredytowe i finansowe to jedna z tych usług, na które Polacy decydują się naprawdę rzadko. Bardzo często jesteśmy przekonani, że specjalista działający w dziedzinie jaką jest doradztwo kredytowe w zasadzie współpracuje jedynie z bogatymi klientami, natomiast statystyczny konsument w ogóle nie musi korzystać z usług tego rodzaju. Oczywiście, jest to stereotyp jak najbardziej błędny.

Dobry doradca kredytowy będzie w stanie udzielić nam fachowych porad oraz pomóc w wielu sytuacjach finansowych, z jakimi mamy do czynienia właściwie codziennie. Warto przecież pamiętać, że nawet wybór oferty zwykłego kredytu gotówkowego można oznaczać mniejsze lub większe koszty w zależności od tego, jaki bank wybierzemy. W przypadku natomiast takich rozwiązań, jak wybór kredytu hipotecznego lub też jego refinansowanie ewentualne oszczędności nierzadko mogą być liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.

Już na powyższych przykładach doskonale widać, że doradztwo kredytowe jest rozwiązaniem po prostu opłacalnym, zwłaszcza że wbrew obiegowemu mniemaniu usługi profesjonalnego doradcy wcale nie należą do szczególnie drogich.

W jakich jednak konkretnie sytuacjach może pomóc nam dobry doradca kredytowa? Kiedy z całą pewnością należy skorzystać z pomocy tego rodzaju specjalisty? Postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego?

Co oczywiste, z takich usług, jak fachowe doradztwo kredytowe najczęściej korzystają osoby zmagające się z zadłużeniem. Popadnięcie w tak zwaną spiralę długów to bez wątpienia jedna z najtrudniejszych sytuacji, jakie mogą się nam przydarzyć. Co więcej, wyjście z długów bez fachowej pomocy bywa naprawdę trudno. Co jednak dokładnie w tego rodzaju wypadku może zrobić profesjonalny doradca kredytowy? Przede wszystkim, specjalista taki może podjąć w naszym imieniu negocjacje z bankiem lub firmą pożyczkową. Jest to opcja niezwykle korzystna, ponieważ pożyczkodawcy co do zasady już sam fakt zatrudnienia przez klienta doradcy kredytowego interpretują jako sygnał pozytywny i świadczący o tym, że konsument naprawdę rzetelnie podchodzi do swojej sytuacji. Co oczywiste, doradca kredytowy zna branżę finansową oraz jest w stanie stosować skuteczne strategie negocjacyjne. W ten sposób klientowi bardzo często udaje się uzyskać na przykład korzystną dla niego zmianę warunków kredytu.

Oczywiście jednak, usługi doradcy kredytowego nie są przeznaczone jedynie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Z całą pewnością doradztwo kredytowe okaże się opcją wyjątkowo pożyteczną w procesie wyboru kredytu hipotecznego. Dlaczego? Doradca posiada specjalistyczną wiedzę chociażby na temat modeli scoringu kredytowego stosowanych przez konkretne banki. Oznacza to, że specjalista będzie w stanie nam wskazać te podmioty, w których mamy największe szanse na uzyskanie wysokiej oceny naszej zdolności kredytowej. To ostatnie zaś w oczywisty sposób będzie przekładać się na warunki finansowe kredytu, jaki zostanie nam zaoferowany.

Często można spotkać się z poradami, według których sprawdzenie podejścia banków jest możliwe do wykonania we własnym zakresie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że wysyłanie dużej liczby wniosków kredytowych w celu otrzymania oferty nie stanowi korzystnego rozwiązania. Zbyt duża liczba zapytań kredytowych będzie widoczna w bazie Biura Informacji Kredytowej i może negatywnie wpłynąć na ocenę naszej zdolności kredytowej.

Inne sytuacje kiedy warto skorzystać z doradztwa kredytowe

Specjalistyczne doradztwo kredytowe jest także opcją wskazaną wtedy, kiedy już co prawda posiadamy na przykład kredyt hipoteczny, jednak nie jesteśmy zadowoleni z jego warunków. W takiej sytuacji doradca może albo wskazać nam atrakcyjną i dostosowaną do naszych możliwości ofertę refinansowania kredytu, czyli przeniesienia go do innego banku, albo też podjąć w naszym imieniu negocjacje z bankiem w celu zmiany warunków już istniejącego zobowiązania. To samo będzie dotyczyć także pożyczek pozabankowych, które w niektórych przypadkach również mogą podlegać konsolidacji, jakkolwiek nie jest łatwo uzyskać taki kredyt ze strony banku.

Więcej informacji

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://optymalnykredyt.pl/ - biuro ekspertów kredytowych - sprawdź więcej