Sześć klas pierwszych w „Mickiewiczu”. Trzy z nich będą integracyjne

Sześć klas pierwszych w „Mickiewiczu”. Trzy z nich będą integracyjne

Na szkolnej tablicy pojawiły się listy przyjętych, a wraz z nimi wiadomość, która zmieniła plany organizacyjne III Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie. Zainteresowanie szkołą okazało się tak duże, że zamiast trzech oddziałów pierwszych powstanie sześć. Wśród nich znajdą się aż trzy klasy integracyjne, przygotowane dla uczniów o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych.

  • Duże zainteresowanie przełożyło się na dodatkowe oddziały
  • Profile klas pokazują szeroki wybór dla pierwszoklasistów
  • Klasy integracyjne od lat wyróżniają miejskie liceum

Duże zainteresowanie przełożyło się na dodatkowe oddziały

Wyniki naboru potwierdziły, że absolwenci szkół podstawowych chętnie wybierają miejskie III LO im. Adama Mickiewicza. W nowym roku szkolnym naukę rozpocznie tam 126 pierwszoklasistów.

Pierwotnie planowano utworzenie trzech klas. Ostatecznie prezydent Bełchatowa Patryk Marjan zdecydował o podwojeniu liczby oddziałów, ponieważ oferta szkoły przyciągnęła większą liczbę kandydatów. O wyborze „Mickiewicza” miały decydować między innymi propozycje edukacyjne, atmosfera oraz możliwość nauki w klasach odpowiadających różnym potrzebom młodzieży.

– Bardzo cieszy nas tak duże zainteresowanie naszą szkołą. Tegoroczny nabór pokazuje, że uczniowie i ich rodzice darzą „Mickiewicza” zaufaniem – mówi Ewa Mękarska, dyrektor III LO.

Sześć nowych oddziałów oznacza, że połowa klas pierwszych będzie miała charakter integracyjny. To rozwiązanie, które pozwala szkole zaplanować naukę z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb uczniów, a jednocześnie zachować różnorodność oferty dla całego rocznika.

Profile klas pokazują szeroki wybór dla pierwszoklasistów

Nowi licealiści trafią do klas o różnych specjalnościach. W ofercie znalazły się:

  • trzy klasy psychologiczno-społeczne, czyli oddziały integracyjne,
  • klasa sportowa,
  • klasa językowo-turystyczna,
  • klasa ratownictwa medycznego.

Każdy profil ma własne przedmioty rozszerzone oraz zajęcia dodatkowe. Uczniowie będą mogli rozwijać zainteresowania teatralne, językowe, wokalne i dziennikarskie. Program obejmuje również szkolenia z pierwszej pomocy, co szczególnie pasuje do profilu ratownictwa medycznego, ale może przydać się także uczniom pozostałych klas.

Szkoła zapowiada ponadto udział w międzynarodowej wymianie z uczniami z Csongrádu na Węgrzech oraz w projekcie e-Twinning, który służy współpracy szkół z różnych krajów Europy. Dla pierwszoklasistów oznacza to możliwość zdobywania doświadczeń wykraczających poza zwykłe lekcje i szkolny plan zajęć.

Klasy integracyjne od lat wyróżniają miejskie liceum

Szczególne miejsce w ofercie III LO zajmują klasy psychologiczno-społeczne. Szkoła od lat rozwija w nich model nauki oparty na indywidualnym podejściu do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wsparcie zapewniają nauczyciele i specjaliści, a organizacja zajęć ma sprzyjać wspólnej nauce oraz budowaniu wzajemnego szacunku.

Ewa Mękarska podkreśla, że utworzenie trzech takich oddziałów jest dla szkoły ważnym sygnałem. Oznacza nie tylko większą liczbę miejsc, lecz także możliwość objęcia odpowiednią opieką kolejnej grupy młodzieży.

– Chcemy, aby każdy młody mieszkaniec Bełchatowa mógł się rozwijać w odpowiednich dla siebie warunkach. Dokładamy starań, aby uczniowie ze specjalnymi potrzebami otrzymywali właściwe wsparcie, w miejscu, w którym będą czuć się bezpiecznie – mówi wiceprezydent Bełchatowa Agnieszka Ludwiczak-Maszewska.

Listy przyjętych uczniów zostały wywieszone na tablicy ogłoszeń w III LO podczas uroczystości 21 lipca. Dla 126 osób był to moment wyboru szkoły, w której spędzą najbliższe cztery lata. Dla liceum – potwierdzenie, że rozbudowana i zróżnicowana oferta odpowiada na potrzeby młodych mieszkańców Bełchatowa.

na podstawie: UM Bełchatów.