W piątek, 1 grudnia, bełchatowscy górnicy świętowali Barbórkę 2023. W kościele na osiedlu Dolnośląskim odprawiono mszę świętą w intencji górników i ich rodzin, a w hali sportowo – widowiskowej odbyła się uroczysta Centralna Akademia.W obchodach Dnia Górnika wzięła udział Dorota Pędziwiatr Starosta Bełchatowski i Członek Zarządu Marek Jasiński.
dzień górnika-1110-2
Obchody Dnia Górnika rozpoczęły się tradycyjną pobudką odegraną przez orkiestrę dętą KWB Bełchatów. W intencji górników i ich rodzin wierni modlili się podczas mszy świętej odprawionej w kościele pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary. Mszę koncelebrował kard. Grzegorz Ryś. 

Uroczysta Centralna Akademia odbyła się w hali widowiskowo – sportowej w Bełchatowie. W trakcie uroczystości wręczono medale państwowe: 1 srebrny i 3 brązowe krzyże zasługi, 91  Medali za Długoletnią Służbę, w tym 69 złotych, 18 srebrnych i 4 brązowe. Dwie osoby z Czech otrzymały odznakę honorową „zasłużony dla górnictwa RP", 3 stopnie Generalnego Dyrektora Górniczego III stopnia, 1 stopień Dyrektora Górniczego III stopnia. Wręczono również 25 medali Załużony dla PGE GiEK oraz KWB Bełchatów, przy czym jeden z nich dla kardynała Grzegorza Rysia. Organizator obchodów – PGE GiEK S.A. zwrócił się do biorących udział w uroczystościach by zamiast kwiatów wręczanych przy okazji składania gratulacji, przekazali datek na Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka, Hufiec Reduta z siedzibą w Bełchatowie.