Po remoncie Dworek Olszewskich ponownie zachwyca swoją architekturąPo remoncie Dworek Olszewskich ponownie zachwyca swoją architekturą

 

Renowacja zabytkowego Dworku Olszewskich, w którym swoją siedzibę ma bełchatowskie Muzeum Regionalne, dobiegła końca. Odnowiona została m.in. elewacja, a także schody zewnętrzne i dach.

 

 

Siedziba Muzeum Regionalnego bez wątpienia jest jedną z perełek architektonicznych nie tylko naszego miasta, ale także regionu. Jak mówi dyrektor placówki, Marek Tokarek, piękne wnętrza Dworku Olszewskich, wymagają równie pięknej oprawy.

 

– Sale muzealne prezentują się znakomicie. Na zewnątrz sytuacja jednak wyglądała zgoła inaczej. Stąd wspólnie z miastem podjęliśmy decyzję o remoncie. Dziś, kiedy prace dobiegły końca, możemy podziwiać dawną siedzibę rodziny Hellwigów w pełnej krasie – dodaje dyrektor Tokarek.

 

Zakres prac, jakie prowadzone były przez ostatnich kilka miesięcy, był bardzo szeroki, a renowacja realizowana była wielotorowo. Poza remontem poszycia dachu oraz instalacji odgromowej, naprawiona i pomalowana została elewacja budynku. Odnowiono również schody wejściowe z obu stron oraz balkon od strony wschodniej. To jednak nie wszystko. Wykonawca zadbał także o nową instalację odwadniającą, okablowanie w części biurowej i wymianę części stolarki okiennej. W ramach inwestycji udało się jeszcze zakupić dla placówki dodatkowy sprzęt. Mowa tutaj m.in. o elektronicznym systemie rezerwacji i zakupu biletów.

 

Wszystko kosztowało ponad 600 tys. zł. Miasto pokryje tę kwotę jednak tylko częściowo. Na realizację tego zadania Urząd Miasta Bełchatowa pozyskał bowiem dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego. Mowa o blisko 280 tys. zł.

 

– Dzięki pozyskanym przez nas środkom mogliśmy przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace, a zakres robót był spory. Dzięki temu siedziba muzuem, która bez wątpienia jest jedną z perełek architektonicznych Bełchatowa, odzyskała dawny blask – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

 

Przypomnijmy, że ostatni tak duży remont budynek przechodził pod koniec XX wieku, a konkretnie w latach 1993 – 1998. To właśnie wtedy miasto zdecydowało o odnowieniu XVIII-wiecznego Dworku Olszewskich, na którym czas odcisnął swoje piętno. Do odrestaurowanego dworu przeniosło się wówczas bełchatowskie Muzeum Regionalne. To także tam od kilkudziesięciu już lat odbywają się śluby.

 

 – Jestem przekonany, że zakończony właśnie remont ucieszy nie tylko zwiedzających, ale także przyszłych nowożeńców, którzy zawsze chętnie robią sobie ślubne zdjęcia w naszym muzeum i otaczającym go parku – dodaje dyrektor Marek Tokarek.

 

 

Remont siedziby Muzeum Regionalnego obejmował m.in. renowację elewacji budynku Remont siedziby Muzeum Regionalnego obejmował m.in. renowację elewacji budynku