Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Bełchatów

Zabiegi kastracji i sterylizacji są kluczowe w ograniczaniu liczby bezdomnych zwierzątZabiegi kastracji i sterylizacji są kluczowe w ograniczaniu liczby bezdomnych zwierząt

 

Trwa miejska akcja bezpłatnej kastracji i sterylizacji. Są jeszcze wolne miejsca. Zgłoszenia do programu przyjmowane będą do 18 grudnia bądź do wyczerpania środków finansowych. Na realizację tego zwycięskiego projektu ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego miasto przeznaczy 50 tys. zł.

 

 

Sterylizacja i kastracja psów i kotów należących do mieszkańców Bełchatowa oraz kotów wolno żyjących wpisuje się ona w miejski program opieki nad zwierzętami bezdomnymi, który zakłada m.in. ograniczenie ich populacji oraz zapobieganie temu zjawisku. To pierwsza tego typu akcja w naszym mieście. Do programu zgłosić się mogą mieszkający w Bełchatowie właściciele psów i kotów, a także osoby ujęte w rejestrze. tzw. „Karmicieli bezdomnych kotów". Środki, jakie miasto przeznacza na realizację projektu, czyli 50 tys. zł, pozwolą na przeprowadzenie zabiegów u blisko 130 zwierzaków. Jest jeszcze sporo wolnych miejsc – dokładnie 66 (24 dla psów i 10 dla suczek, a także 15 dla kotów oraz 17 dla kotek).

 

Chętni powinni złożyć wniosek, który dostępny jest w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska bełchatowskiego magistratu (ul. Kościuszki 1, budynek B, pokój nr 3) oraz w załączniku poniżej. Co ważne, należy wypełnić dwa egzemplarze dokumentu. Jeden pozostanie w urzędzie, drugi natomiast zostanie przekazany do lekarza weterynarii.

 

Zabiegi wykonywane będą w narkozie ogólnej. Właściciele czworonogów nie muszą się martwić - zwierzęta zostaną także objęte pełną opieką pooperacyjną. Trzeba przypomnieć, że w ramach programu każdy kot i pies zostanie również oznakowany elektronicznie. W przypadku braku zgody właściciela zwierzęcia na jego chipowanie, zabieg sterylizacji bądź kastracji nie zostanie przeprowadzony. Należy także podkreślić, że o kwalifikacji do udziału w akcji będzie posiadanie książeczki zdrowia kota, a w przypadku psa – książeczki zdrowia oraz aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

 

Ważne! Właściciele zwierząt mogą wnioskować o wykonanie bezpłatnej kastracji lub sterylizacji tylko u jednego ze swoich zwierzaków.

 

Program realizowany będzie do 18 grudnia lub do wyczerpania środków finansowych. Więcej informacji udzielają pracownicy Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska UM pod numerem telefonu 44 733 52 36.

 

AP

Załączniki:
Download this file (wniosek - chipowanie.doc)Wniosek - kastracja[ ]31 kB