Mówi się o nim „cichy zabójca”, bowiem odbiera życie po cichu i niepostrzeżenie. Właśnie o tej porze roku, w sezonie grzewczym jest najgroźniejszy. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem, kilka tysięcy osób ulega zatruciu, co roku są także ofiary śmiertelne. Dla bezpieczeństwa należy regularnie wykonywać kontrole przewodów kominowych. Pomocna będzie także czujka.
dym2
W okresie jesienno-zimowym wzrasta liczba zatruć tlenkiem węgla. Jak przekonuje st. kpt. Michał Wieczorek, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Bełchatowie, „wielu z tych tragedii można było uniknąć, gdyby w mieszkaniu była czujka. Prowadząc rokrocznie akcję edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" zachęcamy do montażu czujek czadu oraz dymu. Te drobne urządzenia w porę zaalarmują o powstałym niebezpieczeństwie, jakim jest tlenek węgla bądź pożar. Montując czujki w naszych domach poprawiamy bezpieczeństwo własne i naszych bliskich szczególnie teraz, gdy używamy urządzeń grzewczych, a w czasie epidemii więcej czasu spędzamy w domu”.

Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Niebezpieczeństwo w budynkach mieszkalnych stwarzają niesprawne przewody kominowe: wentylacyjne i dymowe. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku regularnej konserwacji, w tym czyszczenia.

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach).

Od stycznia 2017 roku na terenie powiatu bełchatowskiego doszło do 25 zdarzeń. W większości z nich powstanie zagrożenia zasygnalizowały czujki czadu. W zdarzeniach tych poszkodowanych było 18 osób, dwie zmarły.

Kampania straży pożarnej ma na celu edukować, informować i zachęcać do montowania w domach czujek czadu. Urządzenia reagują na obecność w powietrzu tlenku węgla głośnym dźwiękiem. Czujki są powszechnie dostępne w marketach budowlanych lub sklepach specjalistycznych. Kosztują około kilkudziesięciu złotych.
Marzena Rogut Chrząszcz
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
Foto: KP PSP w Bełchatowie, Pixabay