Bełchatów zgaśnie na godzinę. W sobotni wieczór dołączy do światowej akcji

FOT. UM Bełchatów
W sobotni wieczór domy, firmy i miejskie budynki na chwilę pogrążą się w półmroku, a prosty gest stanie się częścią międzynarodowej mobilizacji. Bełchatów może włączyć się do „Godziny dla Ziemi” WWF bez wychodzenia z domu – wystarczy na godzinę wyłączyć światło. To symbol, ale taki, który co roku łączy miliony ludzi i przypomina, że codzienne wybory naprawdę mają znaczenie.
- Miliony ludzi zrobią to samo w tym samym czasie
- Bełchatów może dołączyć bez przygotowań
Miliony ludzi zrobią to samo w tym samym czasie
„Godzina dla Ziemi” wraca po raz 19. i znów ma w sobie coś z ciszy, która mówi więcej niż głośne hasła. W tę sobotę, 28 marca, między 20.30 a 21.30, w ponad stu państwach zgaśnie światło w domach, mieszkaniach i firmach, a wiele miast wyłączy też iluminacje budynków publicznych.
Organizatorzy przypominają, że akcja od lat ma przede wszystkim wymiar edukacyjny. Chodzi o pokazanie, że ochrona planety nie zaczyna się od wielkich deklaracji, ale od prostych decyzji podejmowanych każdego dnia. W ubiegłym roku do inicjatywy włączyli się mieszkańcy 188 państw, a ponad 13 tysięcy podświetleń zabytków i pomników zostało wyłączonych. W Polsce do akcji przystąpiło prawie 80 miast.
W ostatnich latach WWF nadaje wydarzeniu bardziej konkretny kierunek. W polskiej odsłonie pojawiały się już apele o ochronę Puszczy Karpackiej, Wisły, wilka w Polsce oraz bałtyckiej populacji morświna. To ważne, bo dzięki temu jedna godzina bez światła nie kończy się na geście, tylko prowadzi do rozmowy o realnych problemach przyrody.
Bełchatów może dołączyć bez przygotowań
Dla mieszkańców Bełchatowa udział w akcji nie wymaga żadnych formalności ani specjalnej organizacji. Wystarczy na godzinę zgasić światło w domu, mieszkaniu albo firmie i potraktować to jako prosty znak, że przyszłość środowiska nie jest obojętna.
Najważniejsze informacje są bardzo proste:
- data – sobota, 28 marca
- godzina – 20.30–21.30
- co zrobić – wyłączyć światło na jedną godzinę
- gdzie – w domu, mieszkaniu, firmie, a jeśli to możliwe także w przestrzeni publicznej
To drobny gest, ale właśnie takie działania często najlepiej zapadają w pamięć. W mieście, które żyje energią w dosłownym i symbolicznym sensie, taka godzina ciszy ma dodatkowy ciężar. Przypomina, że rozmowa o klimacie nie dotyczy wyłącznie odległych miejsc, lecz także codziennych przyzwyczajeń.
Na stronie akcji można też podpisać apel do prezydenta RP w sprawie ochrony wspólnego domu, jak określają go organizatorzy. WWF zachęca, by „Godzina dla Ziemi” nie była jednorazowym odruchem, tylko początkiem większej zmiany w myśleniu o energii, środowisku i odpowiedzialności za to, co zostaje po nas na kolejny dzień.
na podstawie: Urząd Miasta.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Bełchatów). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Bajkowy Dzień Dziecka w Bełchatowie. Paszporty, scena i filmowi bohaterowie

Piłkarska tradycja wraca do Dobiecina. Zespoły już szykują składy

Kanalizacja w Ławach gotowa. Odbiór zakończył ekspresową budowę

Centrum Sportu i Promocji Gminy Bełchatów - kontakt i siedziba

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Bełchatowie - kontakt, godziny i formy wsparcia

PGE GiEK Bełchatów - kontakt, adres i oddziały

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bełchatowie - kontakt, godziny, zespoły i najważniejsze sprawy

Nadleśnictwo Bełchatów - kontakt, sprzedaż drewna, edukacja leśna

Darmowa wyprawa do Dobronianki. Dzieci z Bełchatowa pojadą wśród zwierząt

Stypendium szkolne można przedłużyć. W Bełchatowie trwa też nabór na zasiłek

Wakacyjne przerwy w przedszkolach już ustalone. Rodzice mają czas na wnioski

Bełchatowskie Czempionki sięgnęły po srebro i zaskoczyły faworytów

W Zelowie ruszają konsultacje nad planem. Jest termin na uwagi

Słodkie chwile w Bełchatowie - warsztaty, po których deser robi się sam
Przydatne dane teleadresowe
- Straż Miejska w Bełchatowie - kontakt, dyżury i zgłaszanie interwencji
- Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie - Filia nr 4 - kontakt, godziny, informacje
- Zakład Wodociągów i Kanalizacji WOD.-KAN. w Bełchatowie - kontakt, godziny, e-BOK
- Biuro Powiatowe ARiMR w Bełchatowie - kontakt, infolinia, sprawy online
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bełchatowie - kontakt, godziny, świadczenia
- Elektrownia Bełchatów - kontakt i dojazd
