Wraz z wiosna pozbądź się długów!

Wiosna to sezon nowych początków! Dla wielu z nas oznacza to przywiązanie do tradycji i zrobienie porządków na wiosnę - ale wiedza, od czego zacząć, może być przytłaczająca.

Zamiast zajmować się wszystkim naraz, spróbuj wykonywać jedno zadanie na raz, aby uporządkowanie finansów stało się o wiele łatwiejsze. Tak więc, niezależnie od tego, czy musisz odkurzyć polecenia zapłaty, czy wyczyścić kilka abonamentów, podzieliliśmy listę finansowych obowiązków na małe zadania, które pomogą ci odzyskać kontrolę.

Poznaj swoje finanse

Ustalenie, co do Ciebie wpływa, a co wypływa, jest jednym z kluczowych kroków do przywrócenia finansów na właściwe tory. Być może łatwiej będzie Ci to wszystko zapisać lub opracować w arkuszu kalkulacyjnym. Po wykonaniu tych czynności będziesz mógł zobaczyć, jakie zmiany możesz wprowadzić, aby poprawić swoją sytuację finansową, a także czego nie możesz zmienić.

Zachowaj właściwą równowagę

Tworzenie budżetu jest jak przechodzenie na dietę - jeśli ograniczysz wszystko, co sprawia Ci przyjemność, nie będzie Ci łatwo się do tego przystosować. W rzeczywistości zbyt duże cięcia w budżecie są nierealistyczne i nietrwałe, a ponadto mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie, możemy przeczytać na https://pozyczkolog.pl/ .

Podziel swoje wydatki na kategorie: koszty niezbędne, rzeczy, które miło jest mieć i rzeczy, których nie potrzebujesz.

Koszty niezbędne to np. czynsz, kredyt hipoteczny, rachunki za media, abonament telewizyjny, podatek lokalny, koszty podróży, żywność i przybory toaletowe. Rzeczy, które miło jest mieć, to na przykład koszty spotkań towarzyskich czy jedzenie na wynos. Koszty, których nie potrzebujesz, to na przykład członkostwo w siłowni, na którą rzadko chodzisz, lub abonament telewizyjny, z którego nie korzystasz.

Zrozumieć swój raport kredytowy

Twój raport kredytowy to zapis tego, jak zarządzałeś swoimi finansami w ciągu ostatnich sześciu lat. Zawiera informacje o tym, o jakie kredyty wnioskowałeś, jak płaciłeś rachunki, czy na bieżąco regulowałeś płatności i jak długo posiadałeś każde konto.

Raport kredytowy może być pomocny w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych. Pomoże Ci on zrozumieć, co jest dla Ciebie dostępne i dlaczego niektóre rzeczy mogą nie być dla Ciebie dostępne. "Status kredytowy pomoże Ci zorientować się, jakie czynniki mogą wpływać na Twoją ocenę kredytową, a naprawienie niektórych z nich może być naprawdę łatwym sposobem na jej poprawę - na przykład upewnienie się, że jesteś zarejestrowany w rejestrze wyborców pod swoim obecnym adresem" - https://pozyczkolog.pl/ .

Sprawdź swoje ubezpieczenia i taryfy

Sprawdź, co jest dostępne i znajdź najlepsze stawki na potrzebne Ci ubezpieczenia - niezależnie od tego, czy chodzi o ubezpieczenie domu, zwierząt domowych, samochodu czy gadżetów. Nie zapominaj, że niektóre pakiety kont bankowych i tak zawierają ubezpieczenie telefonu komórkowego, ubezpieczenie na wypadek awarii lub ubezpieczenie podróżne, więc nie płać dwa razy i korzystaj z polis, za które już płacisz!

Czy to już czas na zmianę?

Jeśli udaje Ci się utrzymać na szczycie swoje miesięczne płatności na kartach kredytowych, ale oprocentowanie 0% lub niskie oprocentowanie zbliża się ku końcowi, być może nadszedł czas, aby rozstać się z dostawcą i znaleźć lepszą ofertę. Rozejrzyj się na porównywarkach, aby sprawdzić, jakie alternatywy są dla Ciebie dostępne. Niektóre karty dają nawet nagrody w postaci zwrotu gotówki, mil lotniczych lub bonów.