Opaski telemedyczne wyposażone są m.in. w przycisk bezpieczeństwa SOSOpaski telemedyczne wyposażone są m.in. w przycisk bezpieczeństwa SOS

 

Starsi mieszkańcy Bełchatowa ponownie będą mogli skorzystać z darmowych opasek bezpieczeństwa. Seniorzy, którzy potrzebują takiego wsparcia, do 25 stycznia mogą zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.


Miasto po raz kolejny chce aplikować o środki w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów. Chodzi konkretnie o moduł II, czyli dostęp do usługi tzw. „opieki na odległość” dla osób powyżej 65 roku życia. Zapewnić ją mają „opaski bezpieczeństwa”, które są wyposażone w co najmniej dwie wybrane funkcje, np. przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami lub funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe.

 

W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia, wystarczy wcisnąć guzik alarmowy. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny lub pielęgniarka) podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji, zapewni wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosi o interwencję rodzinę seniora, pracownika ośrodka pomocy społecznej lub wyśle służby ratunkowe.

 

Przypomnijmy, że w roku ubiegłym z takiej pomocy skorzystało 120 starszych mieszkańców Bełchatowa. – Program cieszył się dużym zainteresowaniem naszych seniorów, którzy dzięki opaskom czuli się bezpiecznie. Dlatego też postanowiliśmy tę formę wsparcia kontynuować także w tym roku. I to nie tylko dla tych stu dwudziestu osób, ale także kolejnych, którzy tego potrzebują. Chcemy dowiedzieć się, jak kształtuje się aktualne zapotrzebowanie. Dopiero wówczas będziemy mogli składać wniosek o rządowe środki na konkretną liczbę opasek – tłumaczy Sylwia Witkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie.


Bełchatowianie zainteresowani udziałem w projekcie mogą zgłaszać taką chęć do środy, 25 stycznia. Wystarczy zadzwonić pod nr 518 756 539 lub 44 635 28 79. Ważne! Samo zgłoszenie nie oznacza objęcia omawianym wsparciem.

 

AP