Jak przygotować się na przyjęcie czworonoga pod swój dach?

Zanim w naszym domu pojawi się czworonożny przyjaciel, warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Podpowiadamy, jak odpowiednio skompletować wyprawkę dla psa, a jak dla kota, by nowemu członkowi rodziny niczego nie zabrakło.

Wyprawka dla psa

W skład wyprawki dla psa powinna wchodzić przede wszystkim dobrej jakości, pełnowartościowa karma, która będzie dostosowana do wieku, wagi i stanu zdrowia czworonożnego pupila. Do kompletu potrzebna będzie też miska. A w zasadzie dwie – jedna na karmę, druga na wodę. Miski powinny być wykonane z solidnego materiału (przykładowo ze stali nierdzewnej lub ceramiki), stabilne i najlepiej wyposażone w elementy antypoślizgowe, by pies nie przesuwał ich podczas jedzenia czy picia. Wielkością muszą pasować do pupila i jego potrzeb żywieniowych.

Decydując się na przyjęcie pod swój dach młodszego lub starszego psiaka, powinniśmy zatroszczyć się również o wyznaczenie przestrzeni, gdzie będzie odpoczywał. W tym celu najlepiej jest kupić legowisko dopasowane do rozmiaru zwierzaka. Zwróćmy też uwagę na to, aby było miękkie, elastyczne i proste w czyszczeniu. By czworonóg od pierwszego dnia w nowym domu poczuł się swobodnie, dobrze jest zapewnić mu przynajmniej jedną zabawkę, która pomoże mu rozładować nadmiar energii i emocje.

W wyprawce dla nowego pupila powinny znaleźć się również środki i akcesoria pielęgnacyjne dedykowane psom. Przede wszystkim przydadzą się: szampon, cążki do pazurów, szczotka do wyczesywania sierści oraz szczoteczka do utrzymywania higieny jamy ustnej czworonoga. Jeśli mamy świadomość, że nasz pupil będzie potrzebował dodatkowej suplementacji witaminowej, nabądźmy odpowiednie specyfiki, zanim pojawi się w naszym domu. Dobrze jest zakupić również tabletki na kleszcze dla psa, by chronić swojego czworonożnego przyjaciela przed groźnymi szkodnikami już podczas pierwszych wspólnych spacerów.

A skoro o spacerach mowa, nie zapomnijmy także o obroży lub szelkach oraz o smyczy. Zanim odbierzemy psiaka z hodowli lub ze schroniska, zorientujmy się, jaki rozmiar będzie potrzebny. Zwróćmy uwagę na to, by obroża lub szelki wykonane były z miękkiego, ale wytrzymałego materiału. Smycz powinna być solidna. Na początku warto spróbować z modelami, które posiadają możliwość wydłużania i blokowania przez naciśnięcie przycisku.

Wyprawka dla kota

Podobnie, jak w przypadku szykowania wyprawki dla psa, decydując się na przyjęcie pod swój dach kota, musimy zadbać o jakościową karmę o zrównoważonym składzie, która pozwoli zatroszczyć się o jego zdrową dietę. Zamiast standardowej miski na jedzenie i picie, warto zastanowić się nad zakupem talerzyków. Związane jest to z częstą u kotów niechęcią do dotykania wąsami brzegów naczynia. Dobrze jest obserwować nawyki u swojego nowego pupila. Może się bowiem okazać, że kot zamiast pić wodę z miseczki czy talerzyka, chętniej będzie zaglądał po nią do doniczek, konewki albo wazonu. Jest to jak najbardziej normalne zachowanie i raczej nie musimy próbować go zwalczać.

Jeśli chodzi o koty, rzadko zdarza się, by korzystały z legowiska. Raczej sypiają w miejscach, które same uznają za wygodne, niejednokrotnie zaskakując swoich opiekunów. O wiele lepiej jest zaopatrzyć się w transporter, który może okazać się nie tylko pomocnym sprzętem przy przewożeniu zwierzaka, ale też może zostać zaadaptowany przez czworonoga na przestrzeń do spania. Tym, czego w nowym domu nie może zabraknąć, jest też odpowiedniej wielkości kuweta wypełniona naturalnym żwirkiem, który należy regularnie wymieniać. Przyda się również furminator, czyli specjalny przyrząd do wyczesywania podszerstka.

Chcąc sprawić frajdę nowemu członkowi rodziny, zorganizujmy dla niego przynajmniej podstawową strefę zabaw. Elementem, który koniecznie musi się w niej znaleźć, jest oczywiście drapak dla kota. Zapewniając pupilowi przestrzeń do ostrzenia pazurków, unikniemy przykrych niespodzianek, takich, jak chociażby zniszczone meble. Świetnym pomysłem będzie też zakup ścianki wspinaczkowej dodatkowo wyposażonej w tunele i kryjówki. Przyda się również najbardziej popularna zabawka dla kota, czyli wędka z przymocowanym na elastycznej gumce piórkiem, dzięki której nasz pupil będzie mógł doskonalić swoje umiejętności łowcze.

Jak widać, lista niezbędnych rzeczy zarówno dla psa, jak i dla kota jest dość pokaźna. To sprawia, że zakup kompletnej wyprawki może wiązać się ze sporym jednorazowym wydatkiem. Najkorzystniej cenowo wypadną w takim przypadku zakupy przez internet, a zwłaszcza na Allegro. W serwisie możemy wybierać spośród wielu konkurencyjnych ofert. Dzięki temu kupimy najpotrzebniejsze akcesoria dla nowego pupila w jednym miejscu i zbytnio nie nadwyrężymy domowego budżetu. W dodatku możemy skorzystać z preferencyjnych warunków dostawy, decydując się na usługę Allegro Smart.