Bełchatowscy policjanci, w trosce o bezpieczeństwo osób starszych, zorganizowali debatę społeczną. 23 maja 2022roku, w Klubie Seniora "Bajka" w Bełchatowie mundurowi rozmawiali z mieszkańcami o bezpieczeństwie. Debata poświęcona była tematyce zagrożeń czyhających na seniorów. Wiele uwagi poświęcono również właściwym zachowaniom w ruchu drogowym.

23 maja 2022roku, o godz. 15.15,  w Klubie Seniora "Bajka" mieszczącym się w budynku Miejskiego Centrum Kultury "Giganty Mocy" w Bełchatowie odbyła się debata społeczna  "Bełchatów bezpieczny dla Seniora". Wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu seniorów zorganizowane zostało przez Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie – insp. Grzegorza Czubakowskiego oraz I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie – mł. insp. Tomasza Jędrzejczyka.

W debacie uczestniczyli bełchatowscy policjanci na czele z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie mł. insp. Tomaszem Jędrzejczykiem oraz Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego nadkom. Marcinem Kucnerem oraz seniorzy zrzeszeni w Klubie Seniora "Bajka", a także zainteresowni mieszkańcy.

Komendant, po przywitaniu gości podkreślił jak ważnym aspektem w trosce o bezpieczeństwo zwłaszcza osób starszych jest współpraca mieszkańców z Policją. Następnie głos oddał nadkom. Sylwii Maros, która omówiła zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wskazując przy tym, jak skuteczny jest to instrument w rękach mieszkańców. Uczestnicy dowiedzieli się jakiego rodzaju zagrożenia zgłaszane są na KMZB. Przekonali się, jak w łatwy sposób można zgłaszać zagrożenie przy pomocy tego narzędzia. Wykład wzbogaciła prezentacja multimedialna, poświęcona tej tematyce.  W dalszej części spotkania funkcjonariusze uwrażliwili seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstw. Omówili najczęsciej stosowane metody działania oszustów. Podajac przyklady z policyjnych statystyk, uczulali, że przestępcy wykorzystują ufność osób, manipuluja swoim rozmówcami i stosują rożne sposoby aby finalnie wyłudzić pieniądze, czy otrzymać dostęp do haseł bankowych. Mundurowi uświadamiali mieszkańców, że oszuści cały czas są aktywni i trzeba być czujnym, aby nie dać się oszukać. Funkcjonariusze wyjaśnili uczestnikom spotkania jak zachować się, aby nie stać się ofiarą przestępców, jak się przed nimi chronić oraz jak postępować w przypadku zagrożenia. Ważnym punktem spotkania była również problematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prelekcję na ten temat poprowadził Naczelnik Ruchu Drogowego nadkom. Marcin Kucner. Naczelnik omówił zagrożenia na jakie narażeni są wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Wskazywał na prawa oraz obowiązki pieszych, rowerzystów, kierowców. Przypomniał jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie po zmroku, kiedy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są słabiej widoczni na drodze. Zwrócił uwagę na zasady przechodzenia przez jednię. Podkreślił, że mimo iż pieszy na przejsciu ma pierwszeństwo, to zawsze ma obowiązek być ostrożnym i nie może wchodzić na ulicę bez upewnienia się, czy w danej chwili bezpieczne jest wejście na pasy, czy przejście przez drogę. Podczas spotkania wywiązała się dyskusja. Uczestnicy debaty zadawali pytania, na które odpowiadali I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie mł.insp. Tomasz Jędrzejczyk oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego – nadkom. Marcin Kucner.

Spotkanie zakończył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie  mł.insp. Tomasz Jędrzejczyk. Podkreślił, że taka forma dialogu z mieszkańcami jest szczególnie ważna, gdyż daje możliwość poznania oczekiwań społecznych i przyczynia się do wspólnego kształtowania bezpieczeństwa w rejonie miejsca swojego zamieszkania. Dziękując za udział w spotkaniu oraz wyraził nadzieję na dalszą współpracę, która zaowocuje wzrostem bezpieczeństwa mieszkańców.

nadkom. Iwona Kaszewska

  • policjanci na spotkaniu z seniorami w klubie seniora. Czterech umundurowanych policjantów stoi, jeden z mikrofonem, mieszkańcy siedzą przy stole w pomieszczeniu
  • policjanci na spotkaniu z seniorami w klubie seniora. Czterech umundurowanych policjantów stoi, jeden z mikrofonem, mieszkańcy siedzą przy stole w pomieszczeniu
  • policjanci na spotkaniu z seniorami w klubie seniora. Czterech umundurowanych policjantów stoi, jeden z mikrofonem, mieszkańcy siedzą przy stole w pomieszczeniu