Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Bełchatów

Zmiany zasad bezpieczeństwa sanitarnego będą obowiązywać od 15 grudniaZmiany zasad bezpieczeństwa sanitarnego będą obowiązywać od 15 grudnia

 

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w obostrzeniach, które wejdą w życie od 15 grudnia. W okresie świąt i po nich dzieci w szkołach przejdą na nauczanie zdalne. Oprócz tego będą obowiązywały między innymi obniżone limity w miejscach użyteczności publicznej. Dodatkowo rząd wprowadza obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących ma COVID-19.

 

 

Na konferencji prasowej we wtorek, 7 grudnia, minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał szczegóły dotyczące nowych obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. - Sytuacja jest ustabilizowana, te liczby zakażeń są na bardzo zbliżonym poziomie. Scenariusz, kiedy ta liczba będzie się utrzymywała, a nie malała jest poważnym zagrożeniem dla systemu opieki zdrowotnej. Musimy podjąć decyzje nieco bardziej radykalne i zaostrzyć regulacje – mówił szef resortu zdrowia.


Od 15 grudnia do 30 proc. obniżone zostaną limity obłożenia w restauracjach, barach i hotelach. Identyczne zasady obowiązywać będą w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Dodatkowo w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

 

To nie wszystkie zmiany zasad bezpieczeństwa sanitarnego, jakie wprowadza rząd. Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. Natomiast 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 r. ograniczenie to nie będzie obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 gości.

 

Ważne! Przekroczenie limitów może być możliwe dla osób zaszczepionych, ale tylko w przypadku, gdy przedsiębiorca wykaże, że weryfikuje certyfikaty covidowe.

 

Podczas konferencji przekazano także informację, że od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla domowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy.


Zmiany w obostrzeniach dotyczą także szkół. W okresie okołoświątecznym, czyli od 20 grudnia do 9 stycznia, we wszystkich szkołach podstawowych oraz średnich prowadzone będzie nauczanie zdalne. Nie będzie to dotyczyć przedszkoli i żłobków.

 

Zmiany, które wejdą w życie od 15 grudnia:

 

  • obniżenie limitu obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach do 30 proc.,
  • obniżenie limitu do 30 proc. w kinach, teatrach, obiektach sakralnych i sportowych,
  • w kinach dodatkowo zakaz konsumpcji,
  • zamknięte kluby i dyskoteki. 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie nie będzie to obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 osób,
  • ograniczenie w środkach transportu zbiorowego do 75 proc.,
  • obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.


Przekroczenie limitów może być możliwe dla osób zaszczepionych, ale tylko, gdy przedsiębiorca wykaże, że weryfikuje certyfikaty covidowe.

 

Ministerstwo zdrowia poinformowało także, że od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczycieli będą mieć obowiązek szczepień. - Perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy – tłumaczył minister Niedzielski.

 

AP

 

Nowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19Nowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19