Okres jesienno-zimowy to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Bełchatowscy policjanci apelują o jazdę z bezpieczną prędkością. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii.

Panująca aura sprawia, że warunki na drodze stają się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych.

Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło 30 listopada 2021 roku, tuż przed godz. 7. 00 w miejscowości Oleśnik. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 55-letni kierowca samochodu ciężarowego marki Scania z naczepą, jadąc od strony Rząsawy w kierunku Bełchatowa, stracił panowanie nad autem. Naczepa TIR-a zjechała na przeciwległy pas ruchu i uderzyła w tył autobusu, w którym podrożowało kilkanaście osób. Następnie naczepa ta uderzyła w nadjeżdżającą ciężarówkę marki Mercedes, która jechała bezpośrednio za autobusem. Na szczęście nikt nie ucierpiał. W wyniku tego zdarzenia do szpitala trafił kierowca mercedesa, który po badaniach został zwolniony. Na miejscu pracowały służby ratunkowe, policjanci i straż pożarna. Funkcjonariusze wykonali czynności procesowe. Droga w tym miejscu przez kilka godzin była zablokowana.


Na kanwie tego zdarzenia apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności i rozwagi. W warunkach zimowych, kiedy towarzyszą nam opady śniegu, a jezdnie są zaśnieżone należy jechać z bezpieczną prędkością. W wielu sytuacjach kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być przymrożone, śliskie, a w takich warunkach koła łatwo tracą przyczepność. W wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu. Przy nadmiernej prędkości kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach czy wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o przestrzeganiu ograniczeń prędkości, pamiętając jednocześnie, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Należy uważać w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska.

nadkom. Iwona Kaszewska

  • tir na drodze, kabina na poboczu naczepa w poprzek jezdni
  • uszkodzony tył autobusu
  • widok uszkodzonego mercedesa ciężarowego. rozbita kabina