Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Bełchatów

Modelka – opis zawodu

Modelka w swojej pracy zajmuje się udostępnianiem wizerunku w celach reklamowych, artystycznych lub choreograficznych. Praca polega na pozowaniu do zdjęć, nagrań wideo czy takich jak klipy promocyjne, pokazy mody, tematyczne sesje zdjęciowe. Przez swoją atrakcyjność fizyczną ma na celu zaprezentować widzom produkty czy usługi a tym samym budzić pożądane z nimi pozytywne skojarzenia. Może też pozować do zdjęć fotografom artystycznym na ich własny użytek. W klasycznym rozumieniu modelka zajmuje się prezentowaniem nowych propozycji ubrań, przygotowywanych przez projektantów. Przed występem modelka poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym i kosmetycznym. Podczas niego musi poruszać się w sposób naturalny, a jednocześnie do pewnego stopnia wyreżyserowany. Pewną odmianą zawodu modelki jest hostessa.

Szczegóły pracy modela szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/czym-moze-zajmowac-sie-model/

Modelka – wymagania zawodowe

By zostać modelką, trzeba zgłosić się do jednej z agencji. Tam każda kandydatka (lub kandydat) poddawana zostaje dość rygorystycznym wymogom dotyczącym wyglądu, budowy ciała, stanu zdrowia, typu temperamentu czy osobowości. Preferowane są przede wszystkim młode kobiety w wieku 14 – 30 lat. Agencje, podobnie jak samodzielne szkoły modelek organizują dla potencjalnych kandydatek specjalne szkolenia. Wykładane są podstawy makijażu, zasady fryzjerstwa, efektywnego dbania o urodę i figurę. A także zapoznanie z pracą sceniczną, oswojenie z kamerą lub obiektywem. Nie wymaga się od modelki jakiegoś szczególnego wykształcenia, zwłaszcza że większość z nich zaczyna swoją przygodę z modelingiem nawet przed osiągnięciem pełnoletności.

Więcej o tym jak zostać modelem przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-modelem-lub-modelka-model-predyspozycje-zawodowe/.

Modelka – warunki pracy

Modelka zazwyczaj pracuje na wybiegach, scenach, na planach filmowych czy zdjęciowych. Musi drobiazgowo przestrzegać zaleceń reżysera lub głównego fotografa. Często sesje odbywają się w plenerze, nie tylko w profesjonalnych studiach. To dość specyficzne zajęcie, w którym trzeba być aktywną praktycznie cały czas. Praca nie kończy się po zejściu z planu zdjęciowego. Modelka ponadprzeciętnie dbać musi o urodę i budowę ciała. Obowiązuje ją specjalna dieta i zdrowy tryb życia. Własne ciało jako podstawowe narzędzie pracy wiąże się z presją, którą nie każdy jest w stanie długofalowo wytrzymać.

Modelka – zatrudnienie i zarobki

W tym zawodzie zatrudnienie etatowe należy do nikłej rzadkości. Większość pracy opiera się na pojedynczych zleceniach lub kontraktach. Zarówno poprzez pośrednictwo agencji modelek jak i bezpośrednich. To zajęcie, w którym freelancerstwo jest normą, panują nieregularne godziny. Zarobki modela są trudne do jednoznacznego oszacowania. Zależą od ilości poświęconych na pracę godzin, stawek godzinnych, rodzaju występu i jego przeznaczenia.