Podczas Koncertu Noworocznego nagrodzono Dobrodzieja i Wolontariusza 2019 RokuPodczas Koncertu Noworocznego nagrodzono Dobrodzieja i Wolontariusza 2019 Roku

 

Koncert Noworoczny to nie tylko okazja do podsumowań i rozmów o Bełchatowie, ale także do wyróżnienia osób, firm czy instytucji prowadzących w naszym mieście działalność dobroczynną i społeczną. Tradycyjnie już to właśnie tego wieczoru poznajemy zwycięzców ogłoszonych przez Prezydenta Miasta Bełchatowa konkursów na Dobrodzieja, Wolontariusza i, po raz pierwszy, Wolontariusza Juniora 2019 roku.

 

 

Co roku w Bełchatowie przyznawane są nagrody osobom i organizacjom działającym na rzecz lokalnej społeczności. Uroczysta gala wręczenia tytułów odbyła się podczas Koncertu Noworocznego w MCK Gigantach Mocy. Zanim statuetki powędrowały do wyróżnionych, prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska podziękowała zaproszonym gościom za trud i zaangażowanie w życie miasta.

 

Prezydent Czechowska podsumowała także miniony rok w Bełchatowie oraz złożyła życzenia na ten właśnie rozpoczęty. - Kilka dni temu pożegnaliśmy rok 2019, myślę, że udany. Zrealizowaliśy wszystkie plany, zamierzenia i zadania zapisane w budżecie. Mam na myśli większe i mniejsze inwestycje, oddaliśmy długo oczekiwany w naszym mieście węzeł przesiadkowy, rozpoczęliśmy remont dziesięciu kamienic, rewitaliujemy zdegradowane dorzecze rzeki Rakówki, trwa termomodernizacja Odry, adaptujemy pomieszczenia na potrzey Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, bzudowaliśmy nowe drogi w osiedlu Binków. Wszystko to udało nam się zrealizować dzięki wspaniałej współpracy z Radą Miejską i za to pragę podziękować. Dziękuję także wiceprezydentom, Dariuszowi Matyśkiewiczowi oraz Łukaszowi Politańskiemu, oraz wszystkim kierującym wydziałami Urzędu Miasta i wsystkich placówek współpracujących. Przed nami rok 2020,rok szczególny. Obchodzić będziemy 30-lecie Samrządu, 100-lecie Bitwy Warszawskiej, która dzięki rodzinie Hellwigów zapisała się na kartach także bełchatowskiej historii, oraz 100-lecie urodzin naszego patrona - papieża św. Jana Pawła II. Zdaję sobie sprawę, że będzie to rok wymagający od nas wiele uwagi i zaangażowania. Biorąc jednak pod uwagę Państwa pracę i zaangażowanie z optymizmem patrzę w przyszłość. I tego optymizmu życzę także Państwu. Życzę radości, spełnienia szelkih planów oraz nieustającej satysfakcji z pracy na rzecz bełchatwian i Bełchatowa - mówi prezydent Mariola Czechwska.

 

O tym, że współpraca prezydent Czechowskiej oraz wiceprezydentów z Radą Miejską przyczynia się do rozwoju Bełchatowa mówił także jej przewodniczący, Piotr Wysocki.  - Jeśli spotykają się ludzie, którzy myślą o tym, by zrobić coś, co będzie służyło rozwojowi naszego miasta i jego mieszkańcom, i wszysyc będziemy dążyi do tego samego, to każda współpraca jest możliwa. Mam nadzieję, że przyszłość Bełchatowa jest bezpieczna. Ten rok będzie bardzo obfity różne wydarzenia, jestem przekonany, że przy dalszej tak owocnej współpracy, będzie to rok wspaniały dla nas wszystkich. Szczęśliwego Nowego Roku - dodał przewodniczący Piotr Wysocki.

Życzenia noworoczne zożył także wicemarszałek województwa łódzkiego, Zbigniew Ziemba. - Mam wielki honor i zaszczyt złożyć gratulacje władzom Bełchatowa oraz wszystkim mieszkańcom. Gratuluję wspomnianych dokonań, na progu zaś nowego roku chciałbym życzyć, aby był to rok realizacji planów i zamierzeń a sukces był Waszym udziałem - mówił wicemarszałek Ziemba.

 

Tradycjynie podczas Koncertu Noworocznego wręczone zostały statuetki dla zwycięzców konkursów ogłoszonych przez prezydenta Bełchatowa, Mariolę Czechowską. Tytuł Dobrodzieja Roku przyznany został już po raz siedemnasty. W tym roku powędrował do Polsko - Amerykańskich Klinik Serca. XII Oddział Kardiologiczny PAKS w Bełchatowie powstał w 2011 roku i od tego czasu bełchatowianie mają dostęp do najnowocześniejszych usług medycznych, m.in. telemonitoringu serca - jednego ze zwycięskich projektów V edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Klinika i pracujący w niej lekarze intensywnie propagują profilaktykę, przekonują do wykonywania badań, współorganizują tzw. zdrowe dni w ramach Międzynarodowego Dnia Serca. Bełchatowski oddział PAKS posiada Certyfikat Akredytacyjny, który potwierdza spełnienie najnowszych standardów dla podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne. Placówka zapewnia m.in. pomoc w przypadku ostrego zawału serca czy leczenia chorób wieńcowych. Dzięki pracy całego zespołu Polsko – Amerykańskich Klinik Serca bełchatowianie mogą czuć się bezpiecznie, placówka spełnia bowiem najbardziej rygorystyczne standardy leczenia pacjentów kardiologicznych w Polsce.- Współczesna kardiologia to ogromne wyzwanie. To zabiegi ratująe ludzkie zdrowie i życie. Jestem dumny, że przez lata naszej działalności w Bełchatowie udało nam się uratoać ponad 10 tys. pacjentów z zawałami serca i niestabilną chorobą wieńcową. Mogę zapewnić, że przez kolejne lata także bęziemy z mieszkańcami, będziemy ratować każdego pacjenta - podkreślał r Maciej Kośmider, kieujący XII Oddziałek Kardiologicznym PAKS w Bełchatowie.

 

Podczas Koncertu Noworocznego przyznany został także tytuł Wolontariusza Roku 2019, który w tym roku otrzymał Łukasz Kwiecień, Prezes Regionalnego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego ERSKA w Bełchatowie. Dzięki zaangażowaniu laureata organizowane są w naszym mieście i okolicach różnorodne wydarzenia, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mowa chociażby o Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r., marszu na orientację na Borowej Górze czy Regionalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”. Łukasz Kwiecień wspiera także najstarszych mieszkańców Bełchatowa. Od 2018 roku nie tylko pełni dyżury w Cafe Senior Raj, ale także prowadzi wykłady o historii Polski. Ponadto angażuje się w organizację Dnia i Balu Seniora. Wolontariusz 2019 roku pamięta także o najmłodszych bełchatowianach. W trosce o ich wiedzę oraz kształtowanie postaw patriotycznych prowadzi w szkołach prelekcje historyczne.- Chciałbym podziękować przede wszystkim pani prezydent Maioli Czechowskiej za zaufanie, jakim obdarzyła nasze Towarzystwo. Dziękuję takze wszystkim moim seniorom za okazane wsparcie, współpracownikom i członkom stowarzyszenia - nie krył wzruszenia Wolontariusz Roku 2019, Łukasz Kwiecień.  

 

W tym roku po raz pierwszy prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska zdecydowała o przyznaniu tytułu Wolontariusza Juniora. Laureatem został Szymon Maszewski, uczeń ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 12. Członkowie kapituły docenili jego zaangażowanie i chęć niesienie bezinteresownej pomocy. Szymon chętnie poświęca swój czas pracując nie tylko na rzecz szkoły, ale także wszystkich mieszkańców. Bierze udział w wielu imprezach, akcjach charytatywnych (m.in. Misie Ratownisie, Łańcuch Dobra czy zbiórka karmy dla zwierząt) i kiermaszach (np. kiermasz wielkanocny na rzecz Ośrodka Interwencji Socjalizacyjnej w Bełchatowie). Laureat znajduje także czas na wolontariat przy zbiórce żywności organizowanej przez Caritas czy współpracę ze stowarzyszeniem „Przystań”. - Sama nominacja jest czyś wielkim, a wygrana jest olbrzymim wyróżnieniem. Dziękuję za ten honor, dziękuję pani Dorocie Kurowskiej za wciągnięcie mnie do pracy w szkolnym kole wolontariatu, pani Kamili Chęcińskiej za zachętę do zaangażowanie w wiee akcji charytatywych. Uważam, że warto pomagać, bo dobro wraca - podkreślał laureat pierwszego tytułu Wolontariusz Junior, Szymon Maszewski.

 

Laureatów co roku wybiera specjalnie powołana w tym celu Kapituła Konkursowa. Zwycięzcom plebiscytów przysługuje prawo do wykorzystywania logo konkursu, zarówno w codziennej działalności, jak i w kampaniach reklamowych czy materiałach promocyjnych.

 

Podczas tegorocznego Koncertu Noworocznego dla zaproszonych gości zagrały bełchatowskie zespoły Sounding Strings i Stan Wyątkowy. Pierwszy z nich założony i prowadzony jest przez Arkadiusza Załęcznego. Nazwa zespołu (w tłumaczeniu „Brzmiące struny”) nie jest przypadkowa. Zamysłem założyciela było wykorzystanie brzmienia różnego rodzaju instrumentów strunowych w aranżacjach czy kompozycjach. Zespół cały czas dąży do oryginalnego brzmienia. W jego planach jest m.in. dalsze poszukiwanie instrumentów np. z grupy etnicznej, które w zestawieniu z tradycyjnymi, mają stworzyć innowacyjne brzmienie. Zespół wykonuje różne gatunki muzyczne tak, aby trafić do jak najszerszej grupy odbiorców. I tak było podczas Koncertu Noworocznego. Zgromadzeni w MCK Giganty Mocy mogli usłyszeć muzykę filmową, jazzową, rozrywkową, folkową, poważną oraz kompozycje własne.

AP

 Tytuł Dobrodzieja 2019 Roku trafił do Polsko - Amerykańskich Klinik Serca, a odebrał go kierujący placówką dr Maciej KośmiderTytuł Dobrodzieja 2019 Roku trafił do Polsko - Amerykańskich Klinik Serca, a odebrał go kierujący placówką dr Maciej Kośmider

 

Wolontariuszem 2019 Roku został Łukasz Kwiecień, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego ERSKAWolontariuszem 2019 Roku został Łukasz Kwiecień, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego ERSKA 

 

Pierwszy tytuł Wolontariusza Juniora powędrował do ucznia SP 12, Szymona MaszewskiegoPierwszy tytuł Wolontariusza Juniora powędrował do ucznia SP 12, Szymona Maszewskiego

 

Statuetki, które wręczno laureatom, są autorstwa Małgorzaty Kucharskie, Alicji Przydrygi oraz Andrzeja PrzerywaczaStatuetki, które wręczno laureatom, są autorstwa Małgorzaty Kucharskie, Alicji Przydrygi oraz Andrzeja Przerywacza

 

O muzyczne wrażenia podczas Koncertu Noworocznego zadbały bełchatowskiei formacje Sounding Strings oraz Stan WyjątkowyO muzyczne wrażenia podczas Koncertu Noworocznego zadbały bełchatowskiei formacje Sounding Strings oraz Stan Wyjątkowy