Koncert Noworoczny to nie tylko okazja do podsumowań i rozmów o Bełchatowie, ale także do wyróżnienia osób, firm czy instytucji prowadzących w naszym mieście działalność dobroczynną i społeczną. Tradycyjnie już to właśnie tego wieczoru poznajemy zwycięzców ogłoszonych przez Prezydenta Miasta Bełchatowa konkursów na Dobrodzieja, Wolontariusza i, po raz pierwszy, Wolontariusza Juniora 2019 roku.
Co roku w Bełchatowie przyznawane są nagrody osobom i organizacjom działającym na rzecz lokalnej społeczności. Uroczysta gala wręczenia tytułów odbyła się podczas Koncertu Noworocznego w MCK Gigantach Mocy. Zanim statuetki powędrowały do wyróżnionych, prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska podziękowała zaproszonym gościom za trud i zaangażowanie w życie miasta.
Prezydent Czechowska podsumowała także miniony rok w Bełchatowie oraz złożyła życzenia na ten właśnie rozpoczęty. - Kilka dni temu pożegnaliśmy rok 2019, myślę, że udany. Zrealizowaliśy wszystkie plany, zamierzenia i zadania zapisane w budżecie. Mam na myśli większe i mniejsze inwestycje, oddaliśmy długo oczekiwany w naszym mieście węzeł przesiadkowy, rozpoczęliśmy remont dziesięciu kamienic, rewitalizujemy zdegradowane dorzecze rzeki Rakówki, trwa termomodernizacja Odry, adaptujemy pomieszczenia na potrzeby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zbudowaliśmy nowe drogi w osiedlu Binków. Wszystko to udało nam się zrealizować dzięki wspaniałej współpracy z Radą Miejską i za to pragnę podziękować. Dziękuję także wiceprezydentom, Dariuszowi Matyśkiewiczowi oraz Łukaszowi Politańskiemu, a także wszystkim kierującym wydziałami Urzędu Miasta i placówkami współpracującymi. Przed nami rok 2020, rok szczególny. Obchodzić będziemy 30-lecie Samrządu, 100-lecie Bitwy Warszawskiej, która dzięki rodzinie Hellwigów zapisała się na kartach także bełchatowskiej historii, oraz 100-lecie urodzin naszego patrona - papieża św. Jana Pawła II. Zdaję sobie sprawę, że będzie to rok wymagający od nas wiele uwagi i zaangażowania. Biorąc jednak pod uwagę Państwa pracę i zaangażowanie, z optymizmem patrzę w przyszłość. I tego optymizmu życzę także Państwu. Życzę radości, spełnienia wszelkich planów oraz nieustającej satysfakcji z pracy na rzecz bełchatwian i Bełchatowa - mówi prezydent Mariola Czechowska.
O tym, że współpraca prezydent Czechowskiej oraz wiceprezydentów z Radą Miejską przyczynia się do rozwoju Bełchatowa mówił także jej przewodniczący, Piotr Wysocki. - Jeśli spotykają się ludzie, którzy myślą o tym, by zrobić coś, co będzie służyło rozwojowi naszego miasta i jego mieszkańcom, i wszyscy będziemy dążyli do tego samego, to każda współpraca jest możliwa. Mam nadzieję, że przyszłość Bełchatowa jest bezpieczna. Ten rok będzie bardzo obfity w różne wydarzenia, jestem przekonany, że przy dalszej tak owocnej współpracy, będzie to rok wspaniały dla nas wszystkich. Szczęśliwego Nowego Roku - dodał przewodniczący Piotr Wysocki.
Życzenia noworoczne złożył także wicemarszałek województwa łódzkiego, Zbigniew Ziemba. - Mam wielki honor i zaszczyt złożyć gratulacje władzom Bełchatowa oraz wszystkim mieszkańcom. Gratuluję wspomnianych dokonań, na progu zaś nowego roku chciałbym życzyć, aby był to rok realizacji planów i zamierzeń, a sukces był Waszym udziałem - mówił wicemarszałek Ziemba.
Tradycjynie podczas Koncertu Noworocznego wręczone zostały statuetki dla zwycięzców konkursów ogłoszonych przez prezydenta Bełchatowa, Mariolę Czechowską. Tytuł Dobrodzieja Roku przyznany został już po raz siedemnasty. W tym roku powędrował do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. XII Oddział Kardiologiczny PAKS w Bełchatowie powstał w 2011 roku i od tego czasu bełchatowianie mają dostęp do najnowocześniejszych usług medycznych, m.in. telemonitoringu serca - jednego ze zwycięskich projektów V edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Klinika i pracujący w niej lekarze intensywnie propagują profilaktykę, przekonują do wykonywania badań, współorganizują tzw. zdrowe dni w ramach Międzynarodowego Dnia Serca. Bełchatowski oddział PAKS posiada Certyfikat Akredytacyjny, który potwierdza spełnienie najnowszych standardów dla podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne. Placówka zapewnia m.in. pomoc w przypadku ostrego zawału serca czy leczenia chorób wieńcowych. Dzięki pracy całego zespołu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca bełchatowianie mogą czuć się bezpiecznie, placówka spełnia bowiem najbardziej rygorystyczne standardy leczenia pacjentów kardiologicznych w Polsce. - Współczesna kardiologia to ogromne wyzwanie. To zabiegi ratujące ludzkie zdrowie i życie. Jestem dumny, że przez lata naszej działalności w Bełchatowie udało nam się uratować ponad 10 tys. pacjentów z zawałami serca i niestabilną chorobą wieńcową. Mogę zapewnić, że przez kolejne lata także będziemy z mieszkańcami, będziemy ratować każdego pacjenta - podkreślał dr Maciej Kośmider, kierujący XII Oddziałem Kardiologicznym PAKS w Bełchatowie.
Podczas Koncertu Noworocznego przyznany został także tytuł Wolontariusza Roku 2019, który w tym roku otrzymał Łukasz Kwiecień, Prezes Regionalnego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego ERSKA w Bełchatowie. Dzięki zaangażowaniu laureata organizowane są w naszym mieście i okolicach różnorodne wydarzenia, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mowa chociażby o Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r., marszu na orientację na Borowej Górze czy Regionalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”. Łukasz Kwiecień wspiera także najstarszych mieszkańców Bełchatowa. Od 2018 roku nie tylko pełni dyżury w Cafe Senior Raj, ale także prowadzi wykłady o historii Polski. Ponadto angażuje się w organizację Dnia i Balu Seniora. Wolontariusz 2019 roku pamięta także o najmłodszych bełchatowianach. W trosce o ich wiedzę oraz kształtowanie postaw patriotycznych prowadzi w szkołach prelekcje historyczne.- Chciałbym podziękować przede wszystkim pani prezydent Marioli Czechowskiej za zaufanie, jakim obdarzyła nasze Towarzystwo. Dziękuję także wszystkim moim seniorom za okazane wsparcie, współpracownikom i członkom stowarzyszenia - nie krył wzruszenia Wolontariusz Roku 2019, Łukasz Kwiecień.
W tym roku po raz pierwszy prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska zdecydowała o przyznaniu tytułu Wolontariusza Juniora. Laureatem został Szymon Maszewski, uczeń ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 12. Członkowie kapituły docenili jego zaangażowanie i chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Szymon chętnie poświęca swój czas, pracując nie tylko na rzecz szkoły, ale także wszystkich mieszkańców. Bierze udział w wielu imprezach, akcjach charytatywnych (m.in. Misie Ratownisie, Łańcuch Dobra czy zbiórka karmy dla zwierząt) i kiermaszach (np. kiermasz wielkanocny na rzecz Ośrodka Interwencji Socjalizacyjnej w Bełchatowie). Laureat znajduje także czas na wolontariat przy zbiórce żywności organizowanej przez Caritas czy współpracę ze stowarzyszeniem „Przystań”. - Sama nominacja jest czymś wielkim, a wygrana jest olbrzymim wyróżnieniem. Dziękuję za ten honor, dziękuję pani Dorocie Kurowskiej za wciągnięcie mnie do pracy w szkolnym kole wolontariatu, pani Kamili Chęcińskiej za zachętę do zaangażowania się w wiele akcji charytatywych. Uważam, że warto pomagać, bo dobro wraca - podkreślał laureat pierwszego tytułu Wolontariusz Junior, Szymon Maszewski.
Laureatów co roku wybiera specjalnie powołana w tym celu Kapituła Konkursowa. Zwycięzcom plebiscytów przysługuje prawo do wykorzystywania logo konkursu, zarówno w codziennej działalności, jak i w kampaniach reklamowych czy materiałach promocyjnych.
Podczas tegorocznego Koncertu Noworocznego dla zaproszonych gości zagrały bełchatowskie zespoły Sounding Strings i Stan Wyątkowy. Pierwszy z nich założony i prowadzony jest przez Arkadiusza Załęcznego. Nazwa zespołu (w tłumaczeniu „Brzmiące struny”) nie jest przypadkowa. Zamysłem założyciela było wykorzystanie brzmienia różnego rodzaju instrumentów strunowych w aranżacjach czy kompozycjach. Zespół cały czas dąży do oryginalnego brzmienia. W jego planach jest m.in. dalsze poszukiwanie instrumentów np. z grupy etnicznej, które w zestawieniu z tradycyjnymi, mają stworzyć innowacyjne brzmienie. Zespół wykonuje różne gatunki muzyczne tak, aby trafić do jak najszerszej grupy odbiorców. I tak było podczas Koncertu Noworocznego. Zgromadzeni w MCK Gigantach Mocy mogli usłyszeć muzykę filmową, jazzową, rozrywkową, folkową, poważną oraz kompozycje własne.
AP