Prace społecznie użyteczne to szansa dla osób bezrobotnychPrace społecznie użyteczne to szansa dla osób bezrobotnych.

 

Piętnastu bezrobotnych bełchatowian już wkrótce podejmie prace społecznie użyteczne. To kolejna edycja programu mającego na celu aktywizację osób pozostających bez pracy i prawa do zasiłku. Drobne prace gospodarcze, pomoc w kuchni czy pielęgnacja zieleni to tym zajmować się będą przez 3 tys. 600 godzin uczestnicy programu.

 

 


Porozumienie w sprawie zorganizowania w mieście prac społecznie użytecznych prezydent miasta Mariola Czechowska podpisała 8 lutego. W ramach współpracy magistratu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Powiatowego Urzędu Pracy 15 osób z Bełchatowa będzie mogło podjąć pracę zarobkową.


Do programu kierowane są osoby bezrobotne (zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy), które nie mają prawa do zasiłku, ale pobierają świadczenia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ważne jest również to, że uczestnik programu musi mieć przyznany przez PUP tzw. II profil pomocy. Listę osób, które mogą być skierowane do wykonywania prac społecznie użytecznych, przygotowuje MOPS.


Po zakwalifikowaniu przez PUP oraz szkoleniu z zakresu BHP osoba bezrobotna zostanie oddelegowana do jednej z piętnastu placówek, gdzie od 1 kwietnia do 30 września przez 10 godzin tygodniowo (maksymalnie 40 godzin w miesiącu) będzie realizowała określony plan pracy. To, do której placówki trafi osoba zainteresowana, uzależnione jest m.in. od jej wieku, zdolności do wykonywania konkretnych zadań, a także posiadanych kwalifikacji.

 

Do obowiązków uczestników programu należeć będą prace gospodarcze, porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynków miejskich szkół, przedszkoli i innych wskazanych przez organizatorów placówek. Sprzątanie, odkurzanie, nieskomplikowane prace naprawcze i konserwatorskie czy porządkowanie terenów zielonych wokół placówek to tylko niektóre z zadań. Ponadto wykonujący prace społecznie użyteczne mogą zostać poproszeni na przykład o pomoc w opiece nad przedszkolakami, dyżury w szkolnych szatniach i na korytarzach, rozniesienie poczty (na terenie miasta) czy pomoc w kuchni. Co ważne, wynagrodzenie za wykonane zadania nie jest opodatkowane i wynosi 8 zł 30 gr za godzinę.


Zasady organizacji prac społecznie użytecznych reguluje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


KZB