UM Bełchatów: Raport: Felek budynkiem niskoemisyjnym

2 min czytania

Felek to pierwszy budynek komunalny, w którym zastosowano panele fotowoltaiczne

Po pełnym roku użytkowania zmodernizowanego w grudniu 2017 roku budynku przy ul. Czaplinieckiej 44d sporządzony został Raport z osiągnięcia efektu ekologicznego”. Wynika z niego m.in., że Felek jest nie tylko niskoemisyjny, ale także budynkiem o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Zakres przeprowadzonych przez miasto prac w ramach termomodernizacji Felka był szeroki. Obejmował on ocieplenie budynku, wykonanie elewacji zewnętrznych, docieplenie i pokrycie dachów, założenie zaworów termostatycznych, modernizację przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej całego węzła ciepłowniczego a także wymianę drzwi zewnętrznych, montaż nowych daszków nad wejściami do budynku, docieplenie stropu nad komórkami lokatorskimi oraz wykonanie nowych stropów z płyt kartonowo gipsowych w korytarzach. Dodatkowo zamontowano panele fotowoltaiczne i wentylację mechaniczną, nowością było także wprowadzenie systemu zarządzania mediami. Cała termomodernizacja kosztowała miasto około 3 mln 800 tys. zł, z czego blisko 3 mln zł miasto pozyskało z Unii Europejskiej.

Dzięki przeprowadzonym wówczas pracom nie tylko znacząco poprawił się komfort mieszkających w Felku 112 rodzin, ale także obniżyła się emisyjność szkodliwych substancji, zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dodatkowo podniosła się sprawność systemów grzewczego i ciepłej wody użytkowej.

Raport z osiągnięcia efektu ekologicznego

*** Łączna emisja zrównoważona zanieczyszczeń (czyli dwutlenku węgla, sadzy, benzoapirenu i pyłów zawieszonych)**

- przed termomodernizacją 1339,34 kg/rok,
- po termomodernizacji 169,7 kg/rok,
co daje obniżenie emisyjności budynku na poziomie 87,3 %

*** Zapotrzebowanie na energię elektryczną w częściach wspólnych (wymienione oprawy sodowe na oprawy typu LED)**

- przed termomodernizacją 52 612,22 kWh,
- po termomodernizacji 11 837,75 kWh.

*** Sprawność systemu grzewczego (centralne ogrzewanie)**

- przed termomodernizacją 0,54,
- po termomodernizacji 0,87.

*** Sprawność całkowita systemu ciepłej wody użytkowej**

- przed termomodernizacją 0,38,
- po termomodernizacji 1,88.

Na początku lutego zakończył się remont części wspólnych w Felku. Prace, które prowadziło Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, kosztowały 139 tys. 317 złotych.

Inne inwestycje w lokalach komunalnych

Do końca 2020 roku wyremontowana zostanieOdra , na co miasto pozyskało blisko 5 mln unijnej dotacji. W planach jest także termomodernizacja Wisły, miasto składa także wniosek o termomodernizację i przyłączenia ciepła PEC do budynków przy ul. Pabianickiej 39, 4d i 43a,b.

Miasto zleciło także przeprowadzenie audytu energetycznego dotyczącego budynków przy Czaplinieckiej 100, 100a i 100b. To pierwszy i niezbędny krok do ubiegania się o dofinansowanie termomodernizacji tych bloków.

Termomodernizacja znacząco obniżyła emisyjność budynku

Miasto Bełchatów, belchatow.pl/, belchatow.pl/aktualnosci/6530-raport-felek-budynkiem-niskoemisyjnym

Autor: krystian