Uwaga! Burze (komunikat RSO)

Kajakami posprzątają Widawkę. Rusza ekologiczna akcja w powiecie

Kajakami posprzątają Widawkę. Rusza ekologiczna akcja w powiecie

FOT. Powiatowe Centrum Sportu w Bełchatowie

Kajaki, worki na śmieci i odcinek rzeki między Szczercowem a Korablewem – tak będzie wyglądać druga edycja Eko Spływu Kajakowego „Rzeka bez śmieci”. Uczestnicy połączą aktywność na wodzie z porządkowaniem brzegów Widawki po sezonie wakacyjnym. Na koniec zaplanowano ognisko, konkurs wiedzy i wspólny powrót autokarem.

  • Widawka zostanie posprzątana z poziomu kajaków
  • Po spływie konkurs i ognisko w Korablewie
  • Zapisy potrwają do 24 sierpnia

Widawka zostanie posprzątana z poziomu kajaków

Powiatowe Centrum Sportu w Bełchatowie organizuje wydarzenie w sobotę 29 sierpnia 2026 roku. Zbiórkę wyznaczono przy elektrowni wodnej w Szczercowie, przy ul. Wschodniej. Start zaplanowano na godz. 9:00, a uczestnicy muszą dotrzeć na miejsce własnym transportem.

Przed wejściem do kajaków odbędzie się prelekcja o walorach przyrodniczych Widawki oraz zagrożeniach dla ekosystemów wodnych. Później uczestnicy przepłyną odcinek od szczercowskiej elektrowni wodnej do przystani Keja Spływy Kajakowe w Korablewie. Trasa ma zająć około 3,5 godziny.

Podczas spływu sprzątane będą zarówno brzegi, jak i odpady znajdujące się w wodzie. Widawka jest największą rzeką powiatu bełchatowskiego, dlatego akcja obejmie fragment ważny nie tylko dla kajakarzy, ale też dla przyrodniczego krajobrazu regionu.

Po spływie konkurs i ognisko w Korablewie

Po dotarciu do przystani organizatorzy zaplanowali konkurs wiedzy o Widawce oraz ognisko integracyjne. Powrót do Szczercowa, do miejsca rozpoczęcia wydarzenia, odbędzie się autokarem. Dzięki temu uczestnicy nie będą musieli organizować drugiego samochodu na końcu trasy.

Udział w Eko Spływie Kajakowym jest bezpłatny, ale liczba miejsc została ograniczona. W wydarzeniu mogą uczestniczyć osoby od 16. roku życia. Zapisy odbywają się telefonicznie pod numerem 513 470 620, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy potrwają do 24 sierpnia

Z informacji na plakacie wynika, że zgłoszenia przyjmowane są od 19 do 24 sierpnia. W razie załamania pogody akcja może zostać odwołana, a zapisani uczestnicy zostaną o tym poinformowani telefonicznie.

Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu Powiatu Bełchatowskiego. Partnerami akcji są Segregacja Odpadów Eko Region, Operacja Czysta Rzeka, Stowarzyszenie Przyjaciół Pływania oraz Eco Clean Energy S.A.

na podstawie: Powiatowe Centrum Sportu Bełchatów.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiatowe Centrum Sportu w Bełchatowie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji