Podkaszarka akumulatorowa – jak wybrać odpowiedni model?

Podkaszarka akumulatorowa to jedno z tych urządzeń, które znacząco ułatwia nam prace pielęgnacyjne na podwórku czy w ogrodzie. Na rynku znajdziemy dużo różnych modeli, które różnią się nie tylko ceną, ale też rodzajem baterii czy ostrzy. Co warto wziąć pod uwagę, zanim zakupimy konkretny sprzęt?

Podkaszarka akumulatorowa – do czego służy?

Koszenie trawnika to jedna z tych czynności, która jest niezbędna do odpowiedniej pielęgnacji trawy na podwórku czy w ogrodzie. O ile jednak koszenie praktycznie pustego placu nie jest żadnym problemem, o tyle ścinanie trawy obok płotu czy oczka wodnego może przysporzyć nam problemów. I właśnie wtedy z pomocą przychodzą nam takie narzędzia ogrodowe, jak podkaszarki. Podkaszarka służy właśnie do koszenia trawy i chwastów we wszystkich trudno dostępnych miejscach, czyli pod krzewami, przy ścianach budynków czy na nierównych i grząskich terenach.

Podkaszarki akumulatorowe, w przeciwieństwie do swoich spalinowych odpowiedników, są dużo lżejsze, a tym samym bardziej poręczne i wygodniejsze w obsłudze. Są też mniej hałaśliwe i nie wymagają kosztownych konserwacji. Co więcej, nie emitują szkodliwych spalin do środowiska.

Jak wybrać podkaszarkę akumulatorową? Odpowiedni akumulator i szybka ładowarka to podstawa!

Istnieje kilka parametrów, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze podkaszarki. Przede wszystkim mowa tutaj o akumulatorze. Jak wiadomo, im większa pojemność, tym dłużej będziemy mogli pracować z urządzeniem. Na niewielkich terenach nie będzie nam potrzebna super pojemna bateria. Wystarczy model, który zaoferuje kilkadziesiąt minut pracy. Warto jednak wziąć pod uwagę, czy w naszym ogrodzie będziemy używać również innych narzędzi na akumulator, np. kosiarki czy dmuchawy do liści. Wówczas możemy postawić na baterię 4 czy 5 Ah, by starczyła nam na dłużej. Dobrym pomysłem jest też dokupienie dodatkowego akumulatora. Gdy bateria się wyczerpie, wówczas możemy wymienić ją i pracować bez przerw na ładowanie.

W przypadku, gdy mamy do skoszenia duży teren albo gdy w ciągu jednego dnia korzystamy z różnych urządzeń bezprzewodowych, nawet dwie baterie mogą nam nie wystarczyć. Wówczas istotną kwestią będzie szybkie ładowanie akumulatora. W jednych modelach pełne naładowanie może trwać ponad godzinę, w innych nawet 5. Czasami warto dopłacić, by móc szybciej naładować potrzebne sprzęty.

Oprócz szybkiego ładowania dobra ładowarka powinna być wyposażona również we wskaźnik naładowania baterii. Najczęściej stan ładowania sygnalizowany jest diodami LED. Nowsze urządzenia mogą posiadać również wyświetlacz LCD, który pokazuje, ile czasu zostało do pełnego naładowania akumulatora.

System tnący w podkaszarce i możliwość regulacji

Na efektywną pracę podkaszarki wpływ ma również system tnący. Do wyboru mamy żyłkę, a także noże metalowe lub plastikowe. Podkaszarka akumulatorowa z żyłką będzie odpowiednia do przycinania trawy czy cienkich roślin. Jeśli jednak zależy nam na podkoszeniu gałęzi czy grubszych łodyg, lepszym wyborem będą noże. W przypadku tych metalowych nie musimy ich wymieniać, gdy się stępią – wystarczy, że je naostrzymy.

Na szybkość i wydajność pracy urządzenia wpływ ma też średnica cięcia. Im większa średnica, tym większą powierzchnię będziemy mogli skosić za jednym razem. Wówczas podkaszarka będzie mogła nawet zastąpić kosiarkę na mniejszych trawnikach. Jeśli jednak mamy na podwórku wiele trudno dostępnych miejsc, lepiej postawić na mniejszą średnicę cięcia.

Kwestią, na którą również warto zwrócić uwagę, jest kształt głowicy. Do wyboru mamy głowice okrągłe i trójkątne. Te pierwsze polecane są do niskiej trawy i delikatnych roślin. Są one bardziej ciche, a ich praca jest płynniejsza, Druga opcja polecana jest zwłaszcza do grubych łodyg. Warto jednak pamiętać, że podkaszarka będzie pracowała głośniej.

Podkaszarki akumulatorowe są świetnym rozwiązaniem do ogrodu. Zanim jednak dokonamy zakupu, dobierzmy wszystkie parametry do naszych oczekiwań oraz rodzaju trawy czy roślin, które zamierzamy przycinać.