Urząd Miasta Bełchatowa: Co najchętniej wypożyczali bełchatowianie w 2023 roku?
Bełchatów zawładnięty literackimi trendami! Czytelnicy ustanowili nowe rekordy w bibliotece, sięgając po rozmaite gatunki i uczestnicząc w kulturalnych wydarzeniach. Poznaj szczegóły lekturowych preferencji mieszkańców i literackich hitów, które królowały na półkach bibliotecznych.
  • Statystyki wypożyczeń bibliotecznych wskazują na wzrost zainteresowania czytelnictwem.
  • Beletrystyka i reportaże cieszyły się największą popularnością wśród dorosłych czytelników.
  • Młodzież najchętniej sięgała po książki młodzieżowe i przygodowe.
  • Kulturalne wydarzenia z udziałem znanych osobistości przyciągnęły licznych mieszkańców miasta.
  • Zaplanowane są kolejne interesujące inicjatywy dla miłośników literatury.

Bełchatowska społeczność miłośników książek ma powody do zadowolenia, gromadząc w swoich bibliotecznych kartotekach imponującą liczbę blisko 175 tysięcy wypożyczonych egzemplarzy w zeszłym roku. Zainteresowanie czytelnictwem wyraźnie rośnie, o czym świadczą nowe subskrypcje – aż 818 w 2023 roku, co przekłada się na ponad 8000 aktywnych użytkowników biblioteki.

Wśród dorosłych czytelników, w wieku 25-44 lat, widoczne były literackie trendy skłaniające się ku beletrystyce i reportażom. Jak przyznała dyrekcja placówki, Edyta Jasińska, szczególnym uznaniem cieszyły się pozycje takie jak "Atlas. Historia Pa Salta" Lucindy Riley, "Kukułcze jajo" Camilli Lackberg oraz "Bezgłos" Katarzyny Puzyńskiej. Wzbudzający emocje reportaż "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak okazał się zwycięzcą wśród preferencji czytelniczych.

„To reportaż opowiadający o życiu naszych babć. Czyli takie jakby porównanie życia kobiet dawniej a dziś. I widać, że ten właśnie temat ogromnie zainteresował nasze czytelniczki.” – zauważa dyrektor Jasińska, potwierdzając literackie zamiłowania mieszkanek Bełchatowa.

Dla młodszego pokolenia czytelników hitami okazały się książki przygodowe i młodzieżowe. Serce młodej widowni zdobyła "Rodzina Monet" Weroniki Marczak, opowiadająca o losach 15-letniej dziewczyny po tragicznym wypadku. Dalej w rankingu znalazły się "Obciachowe pomysły Taty Oli" Thomasa Brunstrøma czy "Klub smutnych duchów" Lizy Meddings, zamykając listę "Nieustraszeni i tajemnica dinozaura" Elsy Punset.

Biblioteka w Bełchatowie to nie tylko zbiory książek, lecz także przestrzeń dla spotkań i wydarzeń kulturalnych. W ubiegłym roku liczne warsztaty, wystawy i konkursy przyciągnęły 5610 uczestników. Gościliśmy między innymi Piotra Pręgowskiego, Marcina Kydryńskiego oraz Przemysława Borkowskiego, co jest dowodem na bogate życie kulturalne miasta.

Pełne zaangażowania i pasji spotkanie z Krystyną Mirek, autorką serii "Jabłoniowy Sad" i "Willa pod Kasztanem", odbędzie się już 9 lutego o godzinie 17:00. Mieszkańcy będą mieli okazję do bezpośredniej rozmowy z pisarką w siedzibie głównej MiPBP przy ul. Kościuszki 9, gdzie wstęp, jak zawsze, jest wolny.


Źródło: Urząd Miasta Bełchatowa