Akumulatorowa piła łańcuchowa i jej zastosowanie w Twoim ogrodzie

Akumulatorowa piła łańcuchowa to narzędzie o szerokim zastosowaniu w wielu gałęziach przemysłu, do których można zaliczyć ogrodnictwo, rolnictwo, a także działania ratownicze. Jednocześnie, jest to bardzo popularne urządzenie, które z powodzeniem możemy wykorzystać w swoim ogrodzie lub na działce. Jednak tutaj bardzo często może pojawić się pytanie: jaką piłę łańcuchową wybrać? Poniższy artykuł przybliży Ci rodzaje dostępnych pił łańcuchowych ich zalety i zastosowanie. Zapraszamy do lektury!

Piła łańcuchowa – jakie jest jej zastosowanie?

Akumulatorowa piła łańcuchowa to często wybierane narzędzie w przypadku obróbki drewna. Każdy właściciel ogrodu, niezależnie od tego, jaka jest powierzchnia jego działki, zgodzi się, że posiadanie odpowiedniej piły łańcuchowej jest na wagę złota.

Dlaczego obecność tego sprzętu jest tak istotna, jeśli zajmujemy się swoim ogrodem? Przede wszystkim piła łańcuchowa to doskonała alternatywa dla siekiery lub piły ręcznej. Jest wygodniejsza w obsłudze, bardziej poręczna i nie wymaga użycia dużych nakładów siły.

Piłę łańcuchową możesz wykorzystać do samodzielnej obróbki drewna na opał. Przy jej  użyciu znacznie szybciej potniesz większe gałęzie lub pnie na mniejsze kawałki o odpowiednim rozmiarze niż ma to miejsce przy użyciu siekiery. Dodatkowo, piła łańcuchowa okazuje się być nieoceniona w przypadku codziennych, jak i sezonowych prac ogrodowych. Za jej pomocą szybko pozbędziesz się uschniętych lub uszkodzonych gałęzi, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo, a także wypielęgnujesz swój ogród po zimie. Pamiętaj, że regularnie przycinanie drzew i krzewów to sekret ich prawidłowego wzrostu.

Piła łańcuchowa – działanie i budowa

Co warto wiedzieć na temat budowy piły łańcuchowej? Warto tutaj przede wszystkim wyróżnić dwa kluczowe elementy, czyli silnik (spalinowy lub elektryczny) oraz łańcuch tnący, który z kolei składa się z mniejszych ostrzy, zwanych także ogniwami.

Jeśli chodzi o samo działanie piły łańcuchowej, ono również nie jest skomplikowane. Łańcuch tnący jest wprawiany w ruch poprzez silnik i mechanizm napędowy. Warto zwrócić również uwagę, że nowoczesne modele pił łańcuchowych posiadają szereg udogodnień, który sprawia, że korzystanie z nich staje się nie tylko wygodniejsze, ale i bardziej bezpieczne.

Piła łańcuchowa i jej rodzaje

Jak można się domyślić, na rynku istnieje kilka rodzajów pił łańcuchowych, które będą różnić się między sobą rodzajem zasilania, a także przeznaczeniem. Warto poznać te różnice, ponieważ ich znajomość pozwoli nam wybrać najlepsze urządzenie, w pełni dopasowane do naszych potrzeb. 

W przypadku pił łańcuchowych możemy wyróżnić:

  • piły łańcuchowe spalinowe;
  • piły łańcuchowe elektryczne;
  • piły łańcuchowe akumulatorowe.

Piła łańcuchowa spalinowa wykorzystywana jest przede wszystkim podczas prac budowlanych, wycinki drzew czy przygotowania drewna na opał. Posiada silnik spalinowy, który z kolei zasilany jest połączeniem benzyny i oleju. Jego obecność powoduje, że są to bardzo wydajne i jednocześnie mobilne urządzenia (w trakcie pracy nie ogranicza Cię kabel ani żadne przewody).

Piły łańcuchowe spalinowe najczęściej wybierane są przez profesjonalistów. To duże, masywne urządzenia o bardzo dużej mocy. Posiadają długie i mocne prowadnice i obudowy, odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Przy ich wyborze warto jednak uwzględnić fakt, że generują wysoki poziom hałasu i emitują spaliny do atmosfery, a ich serwis jest skomplikowany.

Drugi rodzaj to piła łańcuchowa elektryczna. Jest o wiele prostsza w obsłudze niż modele z silnikiem spalinowym. Oprócz tego, w przeciwieństwie do pił spalinowych, jest lżejsza i bardziej poręczna i nie wymaga skomplikowanego serwisu. W jej przypadku wystarczy pamiętać o kontrolowaniu napięcia łańcucha oraz poziomu oleju. Będzie dobrym wyborem zarówno dla osób doświadczonych, jak i początkujących.

Piła łańcuchowa elektryczna sprawdzi się zarówno do prac ogrodowych, jak i przygotowywania drewna na opał. Nie generuje wysokiego poziomu hałasu, a także szkodliwych dla środowiska spalin. Przy jej wyborze warto jednak zwrócić uwagę, że piła elektryczna posiada mniejszą moc i jest mniej mobilna ze względu na konieczność stałego podłączenia do źródła zasilania.

Akumulatorowa minipilarka łańcuchowa to z kolei rozwiązanie, które łączy w sobie zalety zarówno piły spalinowej, jak i elektrycznej. Jest zasilana energią pochodzącą z akumulatora, dzięki czemu nie wymaga użycia kabla i stałego podłączenia do prądu. Jednocześnie, nie jest tak głośna jak modele spalinowe i w trakcie pracy nie wytwarza szkodliwych spalin. Jej lekka waga sprawia, że praca z nią jest wygodna i niewyczerpująca. Będzie idealnym rozwiązaniem zarówno podczas prac w Twoim ogrodzie, jak i przygotowywania drewna na opał.

Jedyną wadą akumulatorowych  pił łańcuchowych może okazać się ograniczony czas pracy ze względu na baterię. Jeśli jednak wybierzemy piłę akumulatorową od sprawdzonego producenta, będziemy mieć pewność, że urządzenie będzie wytrzymałe. W przypadku marki Karcher i zastosowaniu nowoczesnej technologii w jesteśmy w stanie swobodnie kontrolować aktualny poziom naładowania baterii, pozostały czas pracy czy pojemność akumulatora. 

Jaką piłę łańcuchową wybrać?

Zastanawiasz się jak wybrać akumulatorową piłę łańcuchową? Kiedy stajesz przed wyborem zakupu nowej piły, przede wszystkim musisz zastanowić się, w jakim celu będziesz z niej korzystał. Jeśli potrzebujesz urządzenia do pocięcia drewna na opał czy bieżących prac ogrodowych, wybierz piłę łańcuchową akumulatorową lub elektryczną. Z kolei jeśli szukasz urządzenia do profesjonalnych prac ogrodowych lub budowlanych, najlepszym rozwiązaniem będzie piła spalinowa o większej mocy.

Przy wyborze piły łańcuchowej warto zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje, jak hamulec bezpieczeństwa, ochrona przed odrzutem, automatyczne smarowanie łańcucha lub naciąg łańcucha bez użycia narzędzi.