Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej budynkówCelem programu jest poprawa efektywności energetycznej budynków

 

 

Wyższe progi dochodowe i niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie to niektóre z nowości w programie „Czyste powietrze”’. Jak przekonuje resort klimatu i środowiska zmiany mają zachęcić do głębokiej termomodernizacji domów.


„Czyste powietrze” to kompleksowy program, który ma na cellu walkę ze smogiem. Skorzystać z niego mogą właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych bądź lokali mieszkaniowych, które zostały wydzielone w budynkach jednorodzinnych i mają własną księgę wieczystą. Beneficjenci mogą wykorzystać przyznaną dotację na różnorodne inwestycje zmierzające do zwiększenia efektywności energetycznej budynku.

 

– Środki można przeznaczyć na wymianę źródeł ciepła opalanych paliwami stałymi na ekologiczne. Chodzi tutaj m.in. o ogrzewanie gazowe, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej czy montaż pomp ciepła. Ponadto można starać się o dofinansowanie termomodernizacji domu jednorodzinnego, czyli ocieplenie budynku, wymianę okien i drzwi. Dodatkowo istnieje również możliwość pozyskania dotacji na fotowoltaikę – tłumaczy Jakub Berłowski, koordynator Zespołu ds. Rozwoju Miasta w bełchatowskim UM.


W 2023 roku rząd wprowadził istotne zmiany w programie, które są bardzo korzystne dla wszystkich, którzy chcieliby otrzymać dofinansowanie. Najważniejsze z nich dotyczą podniesienia wysokości progów dochodowych, wyższego dofinansowania, możliwości rozszerzenia wniosku o termomodernizację (jeśli wcześniej wniosek dotyczył tylko wymiany pieca), ścieżki bankowej (kredyt z dotacją na częściową spłatę zobowiązania będzie można otrzymać nawet na inwestycję rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku) oraz obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego budynku.


Przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrósł z 1 564 zł do 1 894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2 189 zł do 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Z kolei przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosną odpowiednio z 900 zł do 1 090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1 260 zł do 1 526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Najwyższe dofinansowanie, czyli nawet do 136 200 zł, będzie można uzyskać w przypadku przeprowadzenia tzw. głębokiej, a więc kompleksowej termomodernizacji. Warto podkreślić, że od tego roku będzie można najpierw ocieplić dom, a dopiero w dalszej kolejności wymienić źródło ogrzewania. Do tej pory było to niemożliwe.


Szczegóły dotyczące programu znajdują się na rządowej stronie czystepowietrze.gov.pl. Informacji udzielają również pracownicy bełchatowskiego magistratu, a konkretnie Zespołu ds. Rozwoju Miasta (ul. Kościuszki 1, II piętro, pok. 305, tel. 44 733 51 44). To właśnie tam mieści się bowiem Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny programu „Czyste powietrze”.

 

AP

 

czyste powietrze

 

czyste powietrze 1

czyste powietrze 2

czyste powietrze 3

czyste powietrze 4

czyste powietrze 5

czyste powietrze 6

czyste powietrze 7