To była wielka i radosna chwila, na którą wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy – w środę, 1 marca, oddaliśmy do użytku nowy budynek Domu Dziecka w Bełchatowie. – To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego powiatu i jestem przekonana, że przełoży się na bardzo wyraźną i pozytywną zmianę jakości życia dzieci, które na naszym terenie znalazły schronienie – powiedziała Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr podczas uroczystego otwarcia placówki z udziałem wychowanków i kadry, kierownictwa Powiatu Bełchatowskiego oraz zaproszonych gości – przedstawicieli gmin naszego powiatu, Miasta Bełchatów i senatora Wiesława Dobkowskiego.
IMG_8870 (Copy)
Podopieczni Domu Dziecka prowadzonego przez Powiat Bełchatowski mieszkali dotychczas w przestarzałym budynku w Dąbrowie Rusieckiej.

- Samorząd powiatu, odpowiedzialny za tę placówkę, czynił wiele starań, by warunki życia jej mieszkańców były jak najlepsze – przypomniała starosta Dorota Pędziwiatr dodając: - Niestety, potencjał i stan tej nieruchomości nie pozwalał na zbyt wiele, dlatego decyzja o powstaniu nowej siedziby Domu Dziecka była jak najbardziej słuszna.

Budowa nowej siedziby przy ul. Czaplinieckiej 94 w Bełchatowie rozpoczęła się na początku 2021 roku. Obiekt o powierzchni użytkowej 470 metrów kwadratowych wybudowano z zastosowaniem nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Do dyspozycji dzieci jest siedem niezależnych pokoi, każdy z własną łazienką. Jest też salon wypoczynkowy dla wszystkich mieszkańców domu, pokój odwiedzin, jadalnia, miejsce na przygotowanie posiłków i zaplecze biurowo – socjalne.

Inwestycja została zrealizowana przez Samorząd Powiatu Bełchatowskiego dzięki środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wynoszącym 2 miliony 600 tysięcy złotych. Wartość całego przedsięwzięcia to  kwota 3 mln 200 tys. zł. Poza RFIL środki na powstanie nowego Domu Dziecka pochodziły także z budżetu Powiatu Bełchatowskiego. Dofinansowanie na zakup wyposażenia placówki w meble i sprzęt AGD przekazały samorządy wszystkich gmin powiatu bełchatowskiego oraz Fundacja PGE.

- Za to wsparcie gorąco państwu dziękuję. Myślę, że możemy być dziś radośni i dumni, że wspólnym wysiłkiem powstał piękny, przestronny, nowoczesny i wygodny Dom Dziecka w Bełchatowie – zwróciła się do gości starosta Dorota Pędziwiatr.

Starosta wyraziła nadzieję, że w nowym obiekcie dzieci będą czuć się komfortowo, w pełni wykorzystają potencjał jego otoczenia i szybko zaaklimatyzują się w Bełchatowie. Wychowankowie, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać, a którzy już od kilku dni uczestniczą w przeprowadzce, zgodnie przyznają, że w nowym budynku, jest tak ślicznie i domowo, że już nie mogą się doczekać, aż tu zamieszkają.

Podczas krótkiego briefingu prasowego, głos zabrali także senator Wiesław Dobkowski i Jacenty Pajkert, dyrektor Centrum Administracyjnego do Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bełchatowie, którzy podkreślali, że dzieci w końcu mają warunki na miarę XXI wieku – takie, które pozwolą wejść im godnie w dorosłe życie.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali starosta Dorota Pędziwiatr wraz z wychowanką Maritą oraz dyrektorem Jacentym Pajkertem i senatorem Wiesławem Dobkowskim.
Obiekt poświęcił ksiądz kanonik Janusz Moskała. Wydarzenie osłodził dodatkowo poczęstunek tradycyjnym tortem, a zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzenia obiektu.