W środę, 23 listopada, w sali teatralnej Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie odbyło się trzecie i ostatnie już w tym roku spotkanie w ramach projektu “Transformacja a rozwój gospodarczy regionu”. Głównymi punktami spotkania przeznaczonego dla samorządowców, przedsiębiorców i organizacji społecznych oraz mieszkańców regionu były: znaczenie przemysłu 4.0 w transformacji energetycznej i projekt “3W: woda-wodór-węgiel”.
IMG_9082 (Copy)
- Po raz kolejny mieliśmy okazję zapoznać się z ciekawą tematyką i technologiami, które być może również dla naszego regionu staną się przyszłością. Warto je poznać, by móc decydować z jakich perspektyw będziemy mogli skorzystać – mówi Katarzyna Kleska, Sekretarz Powiatu Bełchatowskiego, która przysłuchiwała się prezentacjom.

Największe zainteresowanie i jednocześnie wątpliwości co do możliwości wykorzystania w naszym regionie i w energetyce wzbudziła idea 3W, o której mówiła przedstawicielka Banku Gospodarstwa Krajowego. Sama idea jest o tyle ciekawa, że zakłada ścisłe współdziałanie świata nauki, przemysłu i administracji w kierunku pełnej transformacji gospodarki w kierunku zeroemisyjności w oparciu o wykorzystanie zasobów wody, produkcję wodoru oraz wykorzystanie węgla jako pierwiastka a nie surowca.

Na zakończenie spotkania dr Błażej Mielczarek z ramienia realizatora projektu - Bełchatowsko Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego – podsumował pomysły zgłoszone w ramach projektu, które podzielono na inicjatywy społeczne, gospodarcze i turystyczne. To m.in.: wykorzystanie wykopaliska na tor offroadowy, a po zalaniu utworzenie też szkoły nurkowej, uprawa konopi włóknistych i utworzenie na Słoku centrum rehabilitacyjnego, budowa centrów logistycznych, które zapewniłyby miejsca pracy, czy stworzenie gry „wirtualna elektrownia”, która z jednej strony pokazywałaby jak produkowany jest prąd, a z drugiej zachęcała do jego oszczędzania.
 
Dr Błażej Mielczarek przedstawił też proekologiczne przedsięwzięcia z powodzeniem realizowane w innych krajach (np. wykorzystanie w Holandii baterii samochodowych do magazynowania energii), które mogą stać się inspiracją w transformacji energetycznej Polski.

Przypomniał ponadto o bardzo ważnym projekcie realizowanym przez Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny, a mianowicie Energopolis, w ramach którego planuje się utworzenie Punktu Informacji Gospodarczej, w którym będzie można uzyskać m.in. informacje o terenach inwestycyjnych w obszarze transformacji i nowych miejscach pracy, udzielanie grantów dla innowacyjnych firm oraz utworzenie Klastra Energii, czyli zrzeszenia firm, instytucji i samorządów jako producentów, regulatorów i dystrybutorów energii.