Rozpoczął się cykl spotkań dotyczący transformacji energetycznej naszego regionu Rozpoczął się cykl spotkań dotyczący transformacji energetycznej naszego regionu

 

Warsztaty „Transformacja a rozwój gospodarczy regionu”, podczas których rozmawiano o przyszłości Bełchatowa i województwa, odbyły się dziś w MCK PGE Gigantach Mocy. Udział w spotkaniu wzięli m.in. samorządowcy – wśród nich wiceprezydent Łukasz Politański, przedstawiciele PGE GiEK S.A., radni, przedsiębiorcy.

 

 

Rozpoczął się cykl spotkań w ramach projektu „Transformacja a rozwój gospodarczy regionu”. Jego celem jest wypracowanie kierunków rozwojowych, kluczowych dla transformacji energetycznej podregionów: bełchatowskiego, piotrkowskiego i sieradzkiego, a także dla całego województwa łódzkiego. Przedsięwzięcie realizuje Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny. Patronat honorowy nad całym projektem objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, patronem jest natomiast PGE GiEK S.A.

 

W poniedziałek, 19 września w MCK PGE Gigantach Mocy odbyło się pierwsze, inicjujące projekt spotkanie. Mówiono podczas niego o problemach, które stoją nie tylko przed Bełchatowem, ale także przed całym regionem łódzkim. Profesor Adam Drobniak z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach podkreślał, że Bełchatów jest bardzo trudnym obszarem do transformacji, który boryka się z wieloma trudnościami. – Teraz nie ma już czasu na dyskusję, lecz na uszczegółowienie projektów, które będą realizowane, by region jak najmniej odczuł transformację. Działania, jakie będą podejmowane, powinny być realizowane nie przez jeden podmiot, bo on nie będzie miał możliwości zrealizować wszystkiego, ale przez wiele podmiotów. Samorządy, instytucje, biznes, NGO powinno działać razem i wspólnie wypracować i realizować poszczególne projekty. Dla Bełchatowa i województwa łódzkiego transformacja będzie trudna. Wynika to z kilku czynników. Między innymi z tego, że wiele miejsc pracy w regionie zapewnia jeden, dwa duże podmioty, których działania w ogromnej mierze opierają się na węglu brunatnym. Dlatego trzeba się poważnie zastanowić w jakim kierunku powinien iść region. Jak wprowadzić nowe łańcuchy przemysłu, nowych inwestorów. Jak wykorzystać atut regionu i samego Bełchatowa, którym z pewnością jest jego położenie – tłumaczył prof. Adam Drobniak.  

 

Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa podkreślał, że bełchatowski samorząd od dawna już pracuje nad kwestią transformacji naszego regionu. – Przed samorządem olbrzymi zakręt dziejowy, z czego dobrze zdajemy sobie sprawę. Wiemy, że przed nami wiele ważnych i znaczących decyzji. Ostatnio, przy okazji opracowywania nowej Strategii Rozwoju Miasta, pytaliśmy mieszkańców m.in. o ich utożsamianie się z miastem, czego obawiają się właśnie w perspektywie transformacji. Zauważyliśmy, że wiele osób do tej pory z Bełchatowem, łączy więzi ekonomiczne. Teraz trzeba je zdefiniować na nowo, zastąpić czymś innym, co zachęci do pozostania w naszym mieście. Chcemy stawiać na nowe rozwiązania. Bełchatowianie podkreślają, że chcieliby, aby w mieście powstał nowy podmiot, który będzie dawała zatrudnienie tak wielu osobom, jak dziś kopalnia i elektrownia. Co oczywiste, nie jest to możliwe. Robimy jednak wszystko, aby ściągnąć do Bełchatowa potencjalnych mniejszych inwestorów, którzy dadzą nowe miejsca pracy. Stąd inwestujemy w bełchatowską strefę, by była atrakcyjną lokalizacją dla biznesu. W ubiegłym tygodniu otworzyła się właśnie w niej nowa firma, a w perspektywie są już kolejne – podkreślał wiceprezydent Łukasz Politański.  

 

Poniedziałkowe spotkanie było pierwszym z trzech, które zaplanowane są w ramach projektu. Kolejne mają się odbyć w październiku i listopadzie.

 

ADA

 

W spotkaniu udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele PGE GiEK S.A., przedsiębiorcy, radni W spotkaniu udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele PGE GiEK S.A., naukowcy, przedsiębiorcy, radni

Profesor Adam Drobniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podkreślał, że Bełchatów nie będzie regionem łatwym do transformacjiProfesor Adam Drobniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podkreślał, że Bełchatów nie będzie regionem łatwym do transformacji