Krew to wyjątkowy lek, którego niczym nie można zastąpićKrew to wyjątkowy lek, którego niczym nie można zastąpić

 

Mobilną zbiórkę krwi organizuje w Bełchatowie łódzkie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ambulans przyjedzie do naszego miasta w czwartek, 11 sierpnia i stanie na placu przy ul. Kolejowej 4. Akcja potrwa od godz. 12:00 do 15:00.

 

Wakacje to czas, kiedy stany magazynowe krwi spadają, a Centra Krwiodawstwa w całym kraju potrzebują wsparcie. Jak można przeczytać na stronie łódzkiego RCKiKwww.krwiodawstwo.pl, na ten moment pilnie potrzebna jest krew grupy Brh-. Niskie i średnie stany są także 0rh+, Arh-, ABrh-. Dlatego banki krwi apelują o oddawanie tego drogocennego płynu, który ratuje ludzkie życie.

 

Szansa, by oddać krew, będzie już 11 sierpnia. Podczas mobilnej zbiórki, którą organizuje wspomniane już łódzkie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Trzeba jednak pamiętać, żeby zostać krwiodawcą, trzeba spełnić kilka kryteriów. Wśród nich m.in. wiek – dawcą mogą być osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia (osoba po raz pierwszy oddająca krew do 60 lat). Trzeba też ważyć co najmniej 50 kg i być zdrowym – krwią nie mogą się podzielić np. osoby mające wady serca, niewydolność krążenia, cukrzycę czy choroby tarczycy (pełna lista schorzeń dyskwalifikujących z krwiodawstwa dostępna TUTAJ: https://krwiodawstwo.pl/dla-krwiodawcy/kto-moze-oddawac/). Jeśli w ostatnim czasie dawca miał usuniętego zęba, brał antybiotyki albo chorował na grypę czy infekcje grypopochodne musi wstrzymać się z oddaniem krwi. Podobnie dzieje się, gdy miał wykonywany tatuaż, piercing, zabiegi operacyjne, jest w ciąży lub karmi piersią.

 

Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na różnego rodzaju przywileje. Wśród nich, m.in. ulga podatkowa, obsługa poza kolejnością w przychodniach i aptekach, wolny dzień w pracy w dniu oddawania krwi.

 

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi: http://www.krwiodawstwo.pl/

 

ADA