Apelujemy o zachowanie ostrożności w czasie przedświątecznych zakupów. Pamiętajmy, że nieuczciwe osoby wykorzystują każdą nieuwagę i roztargnienie, aby osiągnąć swój cel. Z przestępczą działalnością kieszonkowców można spotkać się w sklepie, na targowisku, czy w komunikacji miejskiej. Dlatego tak ważne jest zapobieganie – zarówno w życiu codziennym jak i podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Przed nami czas przedświątecznych zakupów. Pamiętajmy, aby w tym czasie zachować ostrożność i nie paść ofiarą złodziei. Kieszonkowcy niczym specjalnym się nie wyróżniają. Zwykle działają w grupach. Często, jeśli nie ma naturalnego, stwarzają sztuczny tłok. Aranżują niby przypadkowe „potrącenie” czy potknięcie i w tym momencie kradną źle zabezpieczone portfele, telefony komórkowe i dokumenty. Czasem pokrzywdzeni orientują się dopiero po kilku godzinach i nie są w stanie wskazać miejsca, a tym bardziej sprawcy. Kieszonkowca bardzo trudno złapać na gorącym uczynku, dlatego tak ważne jest czujność i zapobieganie  – zarówno w życiu codziennym jak i podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.


Pamiętaj!


    • portfel, dokumenty czy telefon komórkowy chowaj w bezpiecznych miejscach, z których trudno jest coś wyjąć bez zwrócenia twojej uwagi
    • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem, jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować
    • gotówkę podziel na mniejsze kwoty i schowaj w kilku miejscach
    • nie noś portfela i wartościowych rzeczy w reklamówkach, łatwo je przeciąć
    • torbę, saszetkę, plecak trzymaj przed sobą, zawsze zapięte
    • nie noś rzeczy wartościowych w zewnętrznych kieszeniach ubrania, tylnej kieszenie spodni
    • pamiętaj, że podróżując pod wpływem alkoholu łatwiej możesz stać się ofiara złodzieja
    • bądź czujny, interesuj się tym co dzieje się wokół Ciebie, obserwuj otoczenie
    • podróżując nie zasypiaj
      
W sytuacji kiedy jesteś świadkiem podejrzanego zachowania, czy próby kradzieży – nie bądź obojętny, zareaguj!  Wszczynaj alarm,  powiadom odpowiednie służby. Jeśli stałeś się ofiarą kradzieży powiadom policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie sprawcy.

PAMIĘTAJ, ŻE OD TWOJEGO ZACHOWANIA I CZUJNOŚCI ZALEŻY TWOJE BEZPIECZEŃSTWO.

nadkom. Iwona Kaszewska