Mammografia pozwala na wczesne wykrycie małych, często nawet niewyczuwalnych zmian; fot. archiwumMammografia pozwala na wczesne wykrycie małych, często nawet niewyczuwalnych zmian; fot. archiwum

 

Dobra wiadomość dla bełchatowianek, szczególnie tych w wieku 50-69 lat. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, Bełchatów regularnie będzie odwiedzać mammobus. Najbliższa okazja, by skorzystać z bezpłatnej mammografii już 19 i 20 stycznia. W 2021 roku z możliwości nieodpłatnego przebadania piersi skorzystało prawie 900 pań, ponad 50 z nich skierowanych zostało do dalszej diagnostyki.

 

Specjaliści podkreślają, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowej fazie nie daje on żadnych objawów, a wcześnie wykryty pozwala podjąć skuteczną terapię i daje szansę powrotu do zdrowia. Dlatego też podobnie, jak w latach poprzednich Bełchatów przystępuje do finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia Programu Profilaktyki Raka Piersi. Mieszkanki naszego miasta, które mają między 50 a 69 lat (roczniki 1953 - 1972), będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii. - Każdego roku organizujemy dla bełchatowian szereg propozycji bezpłatnych badań i konsultacji ze specjalistami. Cieszymy się, że z takiej możliwości korzysta coraz więcej mieszkańców. Jeśli chodzi o mammografię, to w ubiegłym roku przebadało się ponad 850 kobiet - tłumaczy Iwona Nowak, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych bełchatowskiego magistratu. - To ważne, by regularnie wykonywać badania profilaktyczne, tym bardziej, że w początkowym stadium rak nie boli i nie daje żadnych niepokojących objawów. Wcześnie wykryta choroba nowotworowa daje zaś kobietom większe szanse na wyleczenie - dodaje dyrektor Nowak.

Aby wykonać badanie w specjalnie przygotowanym do tego mammobusie, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze program skierowany jest do kobiet, które są ubezpieczone, aktualnie nie leczą się z powodu raka piersi i w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii w ramach NFZ-u. Jeśli z badania chciałaby skorzystać osoba spoza wskazanej grupy, ma taką możliwość. Będzie ona jednak musiała za nie zapłacić. 

 

W tym roku mammobus przyjedzie do Bełchatowa kilkanaście razy, średnio raz na miesiąc. Najbliższa okazja do wykonania badania będzie w środę, 19 stycznia, oraz czwartek, 20 stycznia. W tych dniach mammobus będzie czekał na placu przy markecie przy ul. Budryka. By uniknąć kolejek, najlepiej wcześniej się zarejestrować. W tym celu wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 58 666 24 44. Co ważne, w trakcie zapisywania należy podać swój PESEL i numer telefonu.

 

W pierwszym kwartale bełchatowianki będą mieć jeszcze trzy okazje do wykonania badania, tym razem w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. 7 lutego, a także 7 i 8 marca, mammobus zaparkuje na Placu Narutowicza. W tych dniach specjaliści będą do dyspozycji między godz. 8:00 a 17:00. Na badanie można się zapisać, choć nie jest to konieczne - każda z pań kwalifikujących się do programu zostanie bowiem przyjęta. W celu rejestracji należy zadzwonić pod nr tel. 42 254 64 10 lub 517 544 044. Można to zrobić także elektronicznie na stronie salvemedica.pl/medica. O harmonogramie planowanych przyjazdów mobilnych pracowni będziemy na bieżąco informować na naszej stronie. 

Ważne! W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentek oraz personelu medycznego badania wykonywane są z zachowaniem środków ostrożności. Do mobilnej pracowni wchodzi się pojedynczo, konieczna jest maseczka i dezynfekcja rąk po wejściu do mammobusu. Urządzenia w pracowni dezynfekowane są po każdej pacjentce.

 

 

AP