Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Bełchatów

Kiedy i jak nosić poszetkę?

Poszetka to ozdobna chustka wkładana do górnej kieszonki marynarki tak, aby wystawała. Najczęściej wycinana w kształt kwadratu o wymiarach 35 na 35 centymetrów. Jest to wyjątkowo stylowy akcent męskiej garderoby. 

Poszetka to symbol elegancji

Wybiera się ją w zakresie koloru oraz sposobu złożenia. Do garniturów wizytowych oraz smokingu dobiera się poszetkę w kolorze białym. Biała poszetka jest wyjątkowo uniwersalna i sprawdzi się tak naprawdę w każdej eleganckiej stylizacji niezależnie od urody modela. W ciągu dnia, w mniej oficjalnych sytuacjach, poszetka mogłaby być kolorowa, w tonacji zbliżonej do krawatu lub identyczna z nim. Dopuszczalna jest również poszetka dobierana na podstawie kontrastu. Nie musi być wykonana z tego samego materiału co krawat, liczy się jedynie dopasowanie w zakresie barwy. Poszetka we wzory dużo lepiej pasuje do krawatów gładkich i na odwrót - krawat we wzory powinien być zestawiony z gładką poszetką. Biała poszetka powinna wystawać z kieszonki jedynie w zakresie wąskiego paska, kolorowa może wystawać nieco bardziej i być fantazyjnie ułożona. 

Sprawdź także: Eleganckie poszetki w ofercie Giacomo Conti

W jaki sposób składa się poszetki?

Poszetki składa się przynajmniej na kilka sposobów, a najbardziej popularnym jest: 

  • styl klasyczny - poszetka złożona w prostokąt  
  • styl bufiasty - rogi poszetki skierowane są w dół 
  • Styl cztery rogi - rogi poszetki skierowane są w górę 

Moda zawsze powraca, także na poszetki

Poszetka aktualnie wraca do łask, dawniej noszona była przez dbających o elegancję mężczyzn, później przez jakiś czas była kompletnie nieużywana. Dzisiaj modni panowie znów pokusili się o używaniu poszetki i noszą je na bardzo różne okazje. Biała poszetka może zmienić wizerunek i nadać mu modnego wyglądu, rozświetli ona doskonale twarz, a właściciel będzie wyglądał młodziej. Jest ona bardzo elegancka i stylowa, ale nie ekstrawagancka, idealna dla panów w każdym wieku i przedstawiciele różnych zawodów. Poszetkę można nosić przez cały dzień, może to być ta sama poszetka lub można próbować ją zmieniać zależnie od pory dnia i okazji. Powinna ona stanowić dopełnienie harmonijnego stroju.

Z jakich materiałów szyje się poszetki?

Poszetki szyje się zazwyczaj z lnu lub jedwabiu. Im bardziej szorstki materiał, tym poszetka lepiej trzyma się w jednej linii. Wykonane ze śliskich materiałów mogą opadać i się osuwać. Wzorzyste poszetki produkuje się zazwyczaj z jedwabiu, idealnie nadaje się on do nietypowych składań. Jedwab pozwala na fantazyjne ułożenie i lekką ekstrawagancję. Jest bardzo ekspresyjnym dodatkiem nie tylko dzięki kolorystyce ale także ułożeniu.  

Produkowane również z wełny i bawełny oraz jedwabiów żakardowych. Bardzo ważnym jest, aby poszetka odznaczała się z jakiej tkaniny została wykonana i czy została wykonana ręcznie. Brzegi powinny być ręcznie obszywane w charakterystyczny i widoczny z daleka rulonik. Obszywane przez maszyny nie powinny być dodatkiem dobrze ubranego mężczyzny, gdyż nie są równie dobre jakościowo.

W jakich stylizacjach warto używać poszetek?

Poszetkę można używać również w stylizacjach casualowych, gdzie może być ubierana bez krawata i będzie wyglądać równie dobrze, a na pewno doda elegancji mężczyźnie ją noszącemu.

Poszetkę można również ubrać na ślub i będzie to klasyczny dodatek, który idealnie wkomponuje się w sytuację. Kompletnie nie będzie to wyraz ekstrawagancji. 

Bardzo ważne jest nieznaczące poprawianie poszetki, jeżeli wsunie się ona zbyt głęboko, należy ją delikatnie wyciągnąć, jeżeli wysunie się zbyt mocno, powinna być delikatnie usunięta z powrotem. Ważne jest żeby to było odruchowe zachowanie, bez patrzenia na poszetkę. Nie zwrócimy dzięki temu niczyjej uwagi na nasz ubiór co mogłoby być nieeleganckie.

Garnitury w tym przypadku również powinny być wysokiej jakości, nada to zdecydowanego szyku i elegancji, ponadto wskaże na status społeczny i lepiej postawi w oczach osób na spotkaniu.