Oszczędzanie na emeryturę jak zatroszczyć się o swoją przyszłość?

Nie da się ukryć, że obecna wysokość emerytur w Polsce nie buduje zbyt optymistycznej wizji dla seniorów. Nawet jeśli nie mogliśmy narzekać na nasze zarobki i w zupełności wystarczały one na pokrycie wszystkich potrzeb, to jednak może się okazać, że po zakończeniu kariery zawodowej wypłacane co miesiąc świadczenia będą znacznie niższe, niż się spodziewaliśmy. Jak się uchronić przed perspektywą starości bez posiadania koniecznych zasobów finansowych? Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest oszczędzanie na emeryturę.
Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?
Perspektywa przejścia na emeryturę dla wielu młodych osób wydaje się niezwykle odległa. Mając 20 czy 30 lat raczej nie zastanawiamy się nad tym, co będzie, kiedy osiągniemy wiek emerytalny i postanowimy zrezygnować z pracy. Tymczasem o zabezpieczeniu swojej przyszłości warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem w ten sposób jesteśmy w stanie zgromadzić solidny kapitał, który zabezpieczy naszą przyszłość i pozwoli na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia, nawet jeśli nie będziemy już posiadali wystarczająco dużych dochodów.
Oszczędzanie na emeryturę można tak naprawdę rozpocząć w dowolnej chwili. Zgromadzone oszczędności mogą przydać się wcześniej, a samo ich posiadanie zapewni nam niebywały komfort i spokój ducha. Trudno jest przewidzieć losowe sytuacje, które mogą w nagłym momencie odciąć nas od źródła utrzymania, wobec czego odłożone pieniądze mogą się wówczas okazać jedynym ratunkiem.
Oszczędzanie na emeryturę jaką kwotę powinniśmy zgromadzić?
Jest to kwestia w dużej mierze indywidualna, uzależniona przede wszystkim od tego, do jakich dochodów przywykliśmy i jakie mamy oczekiwania. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na emeryturę przechodzimy zwykle ok. 65. roku życia, a ponieważ długość życia w Polsce znacznie się wydłuża, można oszacować, że spędzimy na niej kolejne 20 lat. To długi okres, na dodatek należy założyć, że otrzymane od państwa świadczenia pokryją jedynie jakieś 30-40% naszych wcześniejszych dochodów.
W ten sposób można założyć, że powinniśmy zbudować kapitał sięgający nawet 70% zarobków, i to w takiej wysokości, byśmy mogli z niego korzystać przez całą emeryturę. Wobec tego mogłoby się okazać, że oszczędzanie musiałoby trwać wiele lat, żeby rzeczywiście odłożyć sumę odpowiadającą naszym potrzebom. Jeśli jednak wybierzemy efektywne i przede wszystkim systematyczne oszczędzanie, nawet niewielkich kwot, i skorzystamy z produktów lub usług służących do tego celu, jak najbardziej jesteśmy w stanie odłożyć środki, które zapewnią nam spokojną emeryturę.
Jak oszczędzać na emeryturę?
Żeby oszczędności rzeczywiście się zwiększały i mogły naprawdę się nam przysłużyć w przyszłości, dobrze jest opracować konkretny plan. Samo wybranie celu oszczędnościowego oraz kwoty, jaką co miesiąc będziemy odkładać, może zwyczajnie nie wystarczyć. Tym bardziej, jeśli pieniądze będziemy umieszczać w prywatnych, ale wciąż łatwo dostępnych skrytkach, co będzie kusiło do ich przedwczesnego wydania. Dobrze zatem zdecydować się na rozwiązanie, które zabezpieczy nasze środki.
Lokata oszczędnościowa
To oczywiście pierwszy sposób, jaki przychodzi nam do głowy, kiedy chcemy rozpocząć sukcesywne oszczędzanie. Ważne jest tutaj skrupulatne przejrzenie ofert różnych banków, tak by faktycznie zdecydować się na najlepszą. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz na ewentualne konsekwencje podjęcia kwoty przed wyznaczonym w umowie terminem (może się okazać, że stracimy wówczas część odsetek). Niemniej dzięki lokacie możemy rzeczywiście zgromadzić potrzebną kwotę.
Ubezpieczenie oszczędnościowe
To produkt łączący w sobie polisę na życie oraz oszczędzanie. Decydując się na taki wariant, nie tylko zyskujemy podstawową ochronę na wypadek nieprzewidzianej sytuacji, ale też regularnie odkładamy na swoją emeryturę. Oczywiście w tym przypadku także powinniśmy się przyjrzeć propozycjom od co najmniej kilku ubezpieczycieli, żeby sprawdzić, który z nich zapewnia najlepsze warunki. Jest to jednak doskonałe zabezpieczenie na przyszłość, które niesie za sobą wiele korzyści.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski