UM Bełchatów: Pamiętaj o regularnym czyszczeniu kominów
Utrzymanie przewodów kominowych w należytym stanie technicznym zapewni bezpieczne ich użytkowanie
Międzynarodowy Cech Kominiarzy w ramach kampanii społecznej pt. SADZA PŁONIE. CZAD ZABIJA. ŻYJ” przypomina o istocie i potrzebie regularnego czyszczenia kominów. Celem kampanii jest sukcesywne zwiększenie liczby domów z zadbanymi i oczyszczonymi kominami, po to by eliminować do minimum ryzyko związane z konsekwencjami ewentualnego pożaru.
Kampania społeczna Sadza płonie. Czad zabija. Żyj.” jest kontynuacją kampanii społecznych Czyszczone kominy to mniejszy smog” oraz Zaproś kominiarza”. Jej celem jest aby z roku na rok zwiększała się liczba domów z zadbanymi i oczyszczonymi kominami bez zagrożeń, jakie wynikają z niedbałości o to, by przewody kominowe spełniały wymagania techniczne i eksploatacyjne określone w przepisach techniczno- budowlanych.
Przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne w budynku, aby mogły być bezpieczne w użytkowaniu powinny się cechować spełnieniem nw. wymagań dotyczących :
- ogniotrwałości, nośności, szczelności i izolacyjności ogniowej biorąc pod uwagę także przewody kominowe wentylacyjne, które w przypadku pożaru w lokalu posłużą do ujścia toksycznych produktów spalania o wysokiej temperaturze,
- drożności,
- prawidłowości przebiegu,
- wielkości przekroju przewodów kominowych względem ich przeznaczenia,
- grubości przegród,
- kształtu i wymiarów,
- stanu powierzchni przewodów kominowych,
- odporności na destrukcyjne oddziaływanie produktów spalania w przypadku przewodów dymowych i spalinowych,
- szczelności przewodów kominowych pod kątem ich przeznaczenia,
- wyposażenia otworów wycierowych i rewizyjnych,
- wlotów do przewodów kominowych i ich usytuowania w lokalach/domach,
- wylotów przewodów kominowych ponad dachem łącznie z ich usytuowaniem względem ewentualnych nadbudówek i spadzistych połaci dachowych,
efektywnej wysokości,
- prawidłowości ciągu,
- usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (przewody dymowe co najmniej raz na 3 miesiące, przewody spalinowe co najmniej raz na 6 miesięcy, przewody wentylacyjne co najmniej raz w rok),
- warunków eksploatacyjnych, w tym realizacji dopływu powietrza zewnętrznego do lokali/domów, w celu zapewnienia w nich wymaganej wymiany powietrza ze względów bytowych oraz w celu zachowania prawidłowego ciągu kominowego z otworów wywiewnych wentylacji grawitacyjnej i ewentualnych palenisk urządzeń grzewczych pobierających powietrze do spalania z pomieszczenia, jeżeli znajdują się w lokalu/domu.
Utrzymanie przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych) w należytym stanie technicznym, aby bezpiecznie i skutecznie spełniały swoją funkcje wymaga dużego zaangażowania i ścisłej współpracy między Właścicielami budynków a kominiarzami wykonującymi na rzecz Właścicieli budynków usługi kominiarskie. Międzywojewódzki Cech Kominiarzy, jeżeli zajdzie taka potrzeba, służy pomocą w nawiązaniu współpracy z wiarygodnymi firmami kominiarskimi, które zapewnią profesjonalną współpracę z Właścicielami budynków.
Załączniki: Komunikat Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarz | [ ] | 105 kB |
---|
Miasto Bełchatów, belchatow.pl/aktualnosci/8316-pamietaj-o-regularnym-czyszczeniu-kominow
Autor: krystian