W tym roku przypada 40. rocznica powstania Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność”. Miejskie uroczystości poświęcone temu wydarzeniu zaplanowano na niedzielę, 23 sierpnia. Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową i nabożeństwo w intencji związkowców odbędą się w kościele farnym.
Tradycyjnie w drugiej połowie sierpnia bełchatowianie wspominają podpisanie porozumień sierpniowych, które legły u podstaw powstania NSZZ „Solidarność”. Od tego momentu mija właśnie 40 lat.
Jak co roku miejskie obchody tej rocznicy odbędą się w parafii pw. Narodzenia NMP przy ul. Kościuszki 2. Tu, z boku wejścia do kościoła, od 2000 roku znajduje się tablica poświęcona „Solidarności”. Właśnie pod nią na znak pamięci o działaczach NSZZ „Solidarność”, którzy "wystąpili w obronie prawdy i dodności człowieka", o godz. 11:45 bełchatowianie złożą kwiaty. Kwadrans później rozpocznie się uroczysta msza św. W obchodach rocznicowych udział wezmą m.in. przedstawiciele samorządu i związkowcy Regionu Piotrkowskiego NSZZ „Solidarności”.
Przypomnijmy, Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy „Solidarność” powstał 17 września 1980 roku na skutek zawarcia 21 porozumień sierpniowych - Szczecin - Gdańsk - Jastrzębie Zdrój oraz Huta Katowice - 1980 r. Te właśnie postulaty strajkujących wywieszone zostały na bramie Stoczni Gdańskiej. Najważniejsze z nich dotyczyły utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego i zapewnienia prawa do strajku.
Od ogłoszenia żądań stoczniowców do momentu ich podpisania przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i rząd minęło kilka dni. Doszło do tego dokładnie 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku. Ostatecznie rejestracja NSZZ „Solidarność” przez Sąd Najwyższy nastąpiła 10 listopada 1980 roku w Warszawie.
KZB