Odpowiednie usuwanie odpadów, a szczególnie środków ochrony osobistej, jest niezwykle ważne w czasie epidemiiOdpowiednie usuwanie odpadów, a szczególnie środków ochrony osobistej, jest niezwykle ważne w czasie epidemii

 

Mimo panującego w kraju stanu epidemii odbiór odpadów komunalnych prowadzony jest normalnie. Niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie co zrobić ze zużytymi rękawiczkami, maseczkami czy chustkami. Minister klimatu wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym wydali zalecenia, jak bezpiecznie pozbywać się produkowanych przez nas śmieci. Warto pamiętać o tych kilku prostych zasadach, by chronić nie tylko siebie, ale i pracowników odbierających odpady.

 

Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała zmianę stylu naszego życia. Tysiące osób pozostają w kwarantannie lub izolacji, w całym kraju obowiązują obostrzenia mające na celu ograniczenie kontaktów społecznych, a które sprowadzają się do tzw. kwarantanny społecznej. Zostajemy w domach z troski o zdrowie swoje i swojej rodziny. Spora część z nas pracuje zdalnie, dzieci nie chodzą do szkół i przedszkoli, ograniczamy wyjścia do niezbędnego ze względu bytowego minimum.

 

Jedno z pewnością się nie zmieniło – cały czas wytwarzamy odpady, choć często w ilościach większych niż dotychczas. Musimy pamiętać o obowiązujących zasadach segregacji oraz zasadach bezpiecznego zachowania w czasie epidemii. Zgodnie z informacjami podanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wirus może przetrwać na przedmiotach nawet kilka dni. Minister klimatu wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym opracowali praktyczne zalecenia dotyczące pozbywania się odpadów.

 

Co ze środkami ochrony osobistej?

 

Wiele osób używa do ochrony osobistej jednorazowych chusteczek, rękawic, maseczek. Pamiętajmy, że nie wolno ich wrzucać do kosza z odpadami zbieranymi selektywnie. Tego typu odpady powinny być wyrzucane do pojemnika na odpady zmieszane. Wskazanym jest, przed wyrzuceniem ich do wspólnego śmietnika, poddanie zużytych środków ochrony osobistej co najmniej trzydniowej kwarantannie w oddzielnym worku foliowym.

 

Po wyrzucaniu śmieci zaleca się dokładnie mycie rąk mydłem oraz użycie środka dezynfekcyjnego

 

Zachowujmy także czystość, ład i porządek w okolicy pojemników na odpady. Często, szczególnie na osiedlach w zabudowie wielorodzinnej, spotyka się worki z odpadami wystawiane na korytarz i stojące tam wiele godzin lub pozostawiane obok pojemników lub odpadami. Jest to postępowanie niebezpieczne szczególnie w obecnej sytuacji.

 

Dbajmy o zdrowie własne oraz pracowników odbierających odpady

 

Jest to grupa ludzi dbających o nasze zdrowie i życie, wykonujących swą niełatwą i odpowiedzialną pracę, w tych trudnych dla nas wszystkich czasach. Nie utrudniajmy im pracy. Musimy pamiętać, że w naszym wspólnym interesie jest ułatwianie firmom komunalnym bezproblemowego odbioru naszych odpadów. Bardzo często parkujemy w miejscach utrudniających dojazd śmieciarki, tym samym uniemożliwiając odbiór odpadów.

 

Ograniczmy wytwarzanie odpadów

 

Apel ten dotyczy szczególnie odpadów wielkogabarytowych, takich jak meble oraz odpady budowlane i remontowe. Powstrzymajmy się od wymiany mebli i generalnych remontów. Obecnie ich odbiór jest szczególnie trudny. Przypomnijmy, że w związku z sytuacją epidemiologiczną bełchatowski Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK) jest zamknięty do odwołania.

 

Wszyscy musimy pamiętać, że postępując zgodnie z ww. zasadami dbamy o zdrowie swoje, swoich najbliższych oraz obsługujących nas pracowników z branży komunalnej. Właściwa segregacja i prawidłowe postepowanie z odpadami w tym trudnym czasie jest bardzo ważna dla naszego zdrowia i życia.

 

Wytyczne dla osób zdrowych stosujących środki zapobiegawcze np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej czy w trakcie zakupów:

 

  • odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane);
  • maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

 

Wytyczne dla osób przebywających w izolacji:

 

  • wysoce zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka - przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru;
  • osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek należy spryskać preparatem wirusobójczym;
  • worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej trzech czwartych jego pojemności, nie można go też zgniatać;
  • po zapełnieniu worka osoba przebywająca w izolacji zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa;
  • osoba wynoszącą odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje lub zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (np. przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka;
  • worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego;
  • przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, należy używać rękawic ochronnych, myć i/lub dezynfekować ręce;
  • odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki), powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.

 

AP

 

Prawidłowe wyrzucanie odpadów w czasie epidemii