W Bełchatowie punkty "Wymiany ciepla" zorganizowano po raz trzeciNa specjalnych wieszakach można zostawiać zimowe ubrania wierzchnie, ciepłe swetry, bluzy, czapki i szaliki

 

Bełchatów już po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję „Wymiana ciepła”. Udział w niej może wziąć każdy, kto chciałby podzielić się zimowymi ubraniami, i każdy, kto tych ubrań potrzebuje. Trzy punkty już działają, czwarty ruszy w grudniu.

 

 

Trzeci rok z rzędu bełchatowianie będą się "dzielić ciepłem" z potrzebującymi. Od pierwszych dni listopada w różnych punktach miasta zostały udostępnione specjalne wieszaki, na których można zostawić zimową odzież. W tym roku akcja „Podziel się ciepłem” ruszyła nieco wcześniej. Dotychczas MOPS i PEC uruchomiły wspólnie trzy punkty. Miejsca, w których „wymienimy” się ciepłymi ubraniami znajdują się w:

  • miejskiej Jadłodajni przy ul. Kwiatowej 6 (budynek Fundacji Społecznej „Solidarni”),
  • Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Dąbrowskiego 2 oraz
  • Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej przy ul. Wojska Polskiego 132.

W grudniu dojdzie do tego jeszcze całodobowy punkt, a mieścił się on będzie w PGM Rejon Obsługi Mieszkańców nr 5 przy ul. Czaplinieckiej 68.

 

Wszystkie punkty wymiany ciepła są tak zorganizowane, by przynoszone przez mieszkańców ubrania mogły być przechowywane w odpowiednich warunkach, pod zadaszeniem. Nie można bowiem ryzykować, że np. zamokną. Wszystkie są też ogólnie dostępne. Chodzi o to, by zarówno darczyńcy, jak i potrzebujący mogli przystąpić do akcji bez trudu czy skrępowania. Odzież, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, przynosić można przez cały okres trwania akcji, czyli do wczesnej wiosny. Ważne, by ubrania były czyste i w dobrym stanie.

 

Kurtki, płaszcze, polarowe bluzy, swetry, ciepła bielizna, czapki, szaliki, kominy czy rękawiczki, słowem wszystko, co może przydać się w chłodniejsze dni, jest na wagę złota. Przydadzą się także ocieplane buty, kozaki, a nawet koce. Jak pokazały dwie poprzednie edycje, akcja „Podziel się ciepłem” to strzał w dziesiątkę. Potrzebujących jest wielu. W gronie tym są zarówno osoby bezdomne, jak i ludzie, którzy borykają się z kłopotami finansowymi.

 

Celem ogólnopolskiej akcji „Wymiana ciepła” jest pomoc osobom potrzebujących w trudnych, zimowych warunkach. Do Polski pomysł wymiany odzieży przywędrował z Budapesztu. Z każdym rokiem w akcję włącza się coraz więcej miast. To ważne, by jak najwięcej ludzi angażowało się w taką formę pomagania, bo gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stop. Celsjusza, sytuacja ludzi bezdomnych diametralnie się pogarsza.


KZB

 

Od 4 listopada w Bełchatowie działają trzy punkty "Wymiany ciepła", w grudniu ruszy czwarty