Kantylenka zachwyciła w Filharmonii Łódzkiej - specjalna nagroda i nowa partytura

Na scenie Filharmonii Łódzkiej zabrzmiały kolędy w wykonaniu dziecięcego chóru z Bełchatowa. Publiczność usłyszała zarówno subtelne a cappella, jak i energetyczne aranżacje z zespołem instrumentalnym. Wieczór był też momentem wyróżnienia dla zespołu i zapowiedzi nowego utworu napisanego specjalnie dla Kantylenki.
- Kantylenka zaprezentowała opracowane kolędy i pastorałki
- Kompozytor Krzysztof Niegowski osobiście przekazał partyturę “Tryptyku Dziecięcego”
- Wieczór “Kolędowe opowieści” przyniósł kontrasty brzmień i świąteczną atmosferę
- Nagroda i partytura dla Kantylenki z Bełchatowa
Wieczór “Kolędowe opowieści” przyniósł kontrasty brzmień i świąteczną atmosferę
Podczas koncertu organizowanego jako część projektu “Śpiewająca Polska” na jednej scenie wystąpiło czternaście chórów z regionu, a goście mogli przenieść się przez różne odcienie świątecznej muzyki. Zespół z Bełchatowa zaprezentował repertuar przygotowany specjalnie na tę okazję przez Grzegorza Miśkiewicza i Dominika Radonia — znalazły się w nim kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce zimowej. Wykonania przeplatały się między intymnymi, a cappella interpretacjami a pełniejszym brzmieniem z towarzyszeniem instrumentów, co podkreśliło wszechstronność młodych śpiewaków i warsztat dyrygentki Agnieszki Brzezowskiej.
Nagroda i partytura dla Kantylenki z Bełchatowa
Sukces zespołu miał już korzenie w poprzednich osiągnięciach — w październiku Kantylenka zdobyła Srebrny Kamerton podczas 43. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. Jury postanowiło przyznać także nagrodę specjalną w postaci utworu skomponowanego dla zespołu. Kompozytor Krzysztof Niegowski podczas grudniowego występu wręczył dyrygentce partyturę swojego “Tryptyku Dziecięcego”, która ma zostać wykonana premierowo jesienią. W wydarzeniu obecni byli także przedstawiciele władz miejskich — w tym wiceprezydenci Wojciech Piasecki oraz Agnieszka Ludwiczak-Maszewska — którzy pogratulowali chórowi i życzyli kolejnych sukcesów.
Szkoła, z której wywodzi się zespół — Szkoła Podstawowa nr 12 — znów może pochwalić się widocznym efektem pracy nad edukacją muzyczną. Kantylenka nie tylko zbiera wyróżnienia, ale też przyciąga uwagę kompozytorów i instytucji kultury, co stwarza szanse na kolejne współprace i występy poza regionem.
Perspektywa dla mieszkańca: taki występ to sygnał, że lokalne zespoły osiągają poziom zauważalny na scenie ogólnopolskiej. Dla rodziców i opiekunów to dowód, że muzyczne zajęcia w mieście procentują nie tylko wyróżnieniami, lecz także możliwościami współpracy z profesjonalistami. Warto śledzić zapowiedzi premiery “Tryptyku Dziecięcego” jesienią — to okazja, by posłuchać nowej kompozycji napisanej z myślą o młodych chórzystach z Bełchatowa.
na podstawie: Urząd Miasta.
Autor: krystian

