Bełchatów uczcił 83. rocznicę powstania Armii Krajowej i jej bohaterów

2 min czytania
Bełchatów uczcił 83. rocznicę powstania Armii Krajowej i jej bohaterów

Bełchatów uczcił pamięć żołnierzy Armii Krajowej, oddając hołd bohaterom narodowym

  • Uroczystości w Bełchatowie z okazji 83. rocznicy Armii Krajowej
  • Wzruszające wspomnienia i refleksje prezydenta Bełchatowa

Uroczystości w Bełchatowie z okazji 83. rocznicy Armii Krajowej

W minioną niedzielę, 16 marca, mieszkańcy Bełchatowa zebrali się, aby uczcić 83. rocznicę powstania Armii Krajowej najważniejszej konspiracyjnej organizacji z czasów II wojny światowej. Wydarzenie miało miejsce na bełchatowskim cmentarzu, gdzie odprawiona została msza święta w intencji poległych. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem żołnierzy AK, oddając hołd tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.

Wzruszające wspomnienia i refleksje prezydenta Bełchatowa

Prezydent Bełchatowa, Patryk Marjan, podczas uroczystości podkreślił znaczenie pamięci o przodkach:

Nie możemy zapominać o naszych przodkach, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, żeby Polska była wolna, żeby Polska była niepodległa”

. Uroczystości te mają nie tylko charakter upamiętniający, ale także edukacyjny ważne jest, aby przekazywać wiedzę o historii młodszym pokoleniom.

Członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Bełchatowie byli organizatorami tego wydarzenia. Po mszy świętej odbył się apel poległych oraz okolicznościowe przemówienia. Leszek Sztajnert, prezes Związku, zaznaczył:

Musimy przekazywać wiedzę o tych wydarzeniach następnym pokoleniom oraz czcić pamięć o bohaterach”

. Wspominano także tragiczne losy czterech bełchatowskich akowców straconych przez hitlerowców 7 marca 1942 roku.

Bełchatów ma bogatą historię związaną z działalnością Armii Krajowej. Wśród lokalnych bohaterów wymienia się Mieczysława Myckego oraz Franciszka Zochniaka ps. Medyk”. Ich poświęcenie i odwaga są przykładem dla kolejnych pokoleń. Tablica upamiętniająca tragiczne wydarzenia znajduje się przy I LO im. W. Broniewskiego.

Warto pamiętać o wszystkich bełchatowskich akowcach, którzy oddali życie za wolność Polski. Ich nazwiska znajdują się na pomniku Pamięci Bełchatowian” przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz na mogile zbiorowej na cmentarzu przy al. Włókniarzy.

Autor: krystian