Nagrody laureatom wręczali wiceprezydent Łukasz Politański oraz Andrzej Dąbkowski przewodniczący jury Nagrody laureatom wręczali wiceprezydent Łukasz Politański oraz Andrzej Dębkowski przewodniczący konkursowego jury

Te konkursy mają swoją wieloletnią historię. Jeden z nich organizowany jest przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Bełchatowie od niemal ćwierć wieku, drugi od 11 lat. Dzisiaj poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji „Książki na medal” oraz „Bajki dla siostrzyczki i braciszka”.

 

Niewiele konkursów literackich organizowanych na poziomie lokalnym ma aż tak długą historię, jak „Książka na medal” oraz „Bajka dla siostrzyczki i braciszka”, które rokrocznie ogłaszane są przez MiPBP w Bełchatowie. Obecnie, w czasach powszechnego dostępu do internetu promowanie tradycyjnego  czytelnictwa jest trudne, tym bardziej cieszy tak liczny udział młodych ludzi w konkursach bibliotecznych, co podkreślano podczas uroczystej gali rozdania nagród.  - Mamy praktycznie ćwierćwiecze jednego z konkursu i to pokazuje, że młodzież nadal zainteresowana jest książkami – mówi Łukasz Politański wiceprezydent Bełchatowa.  – O to chodzi, żeby i czytać i pisać i w ten sposób promować literaturę wśród dzieci i młodzieży – mówi Edyta Jasińska dyrektor MiPB w Bełchatowie.

 

 XI Powiatowy Konkurs Literacki „Bajka dla siostrzyczki i braciszka” to propozycja tradycyjnie skierowana do uczniów szkół podstawowych. Tu spośród 28 prac jury przyznało 3 wyróżnienia: Milenie Osińskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ruścu oraz uczniom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Domiechowicach Rafałowi Nowackiemu i Amalii Krandakovej.  Trzecie miejsce zajął Karol Szewczyk ze szkoły z Domiechowic, drugie Franciszek Jakubik z SP w Kleszczowie, a zwyciężczynią konkursu została Amelia Nowaczyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bełchatowie.

 

W XXIV Powiatowym Konkursie Literackim „Książki na medal” chodził o napisanie recenzji o wybranej pozycji literackiej. W kategorii uczniów szkół podstawowych nadesłano 20 prac. I miejsce zajęła Zofia Kuc z SP w Kleszczowe, drugie Antoni Goliński ze szkoły w Szczercowie, a trzecie Marianna Szewczyk z SP Łobudzice. Przyznano również trzy wyróżniania: Dawidowi Wolskiemu z SP 13 w Bełchatowie, Julii Kasiukiewicz  ze Szczercowa oraz Ninie Spalińskiej z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bełchatowie.

 

W kategorii szkół ponadpodstawowych oceniono 30 recenzji. I miejsce przyznano Julii Dylak z LO w Szczercowie, drugie Karolinie Sujce z I LO w Bełchatowie, a trzecie Filipowi Drygalskiemu z LO im. Herberta. W tej kategorii przyznano również trzy wyróżnienia bełchatowskim licealistom:  Ninie Woźniak z I LO, Beacie Bartos z III LO oraz Małgorzacie Dąbrowskiej z I LO.   

 

 –   Trzeba powiedzieć, że poziom w tym roku, w szkołach średnich był wysoki. Cieszy również fakt, że młodzież coraz rzadziej recenzuje lektury szkolne, a częściej sięga po te tytuły, które ich interesują. Świadczy to o samodzielności w myśleniu — mówi  krytyk literacki i przewodniczący jury Andrzej Dębkowski.

 

Laureaci i wyróżnieni w konkursach uczniowie odebrali nagrody, a uroczystość uświetnił występ muzyczny przygotowany przez młodych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bełchatowie. 

 

KR