Bełchatowianie, którzy chcą skorzystać z upustu przy wykupie mieszkania komunalnego, muszą się pospieszyć. Czas na złożenie w magistracie wniosku jest jeszcze tylko do 31 stycznia 2023 roku. A bonifikata jest spora. W zależności od osiedla waha się od 65 do 75 proc.
– Po raz kolejny już wprowadzamy taką możliwość. Oferta jest atrakcyjna. Warto z niej skorzystać, bo mieszkanie można kupić znacznie taniej niż na rynku nieruchomości – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.
Miasto wprowadziło trzy rodzaje upustów, które wahają się od 65 do 75 procent wartości wycenionego przez rzeczoznawcę mieszkania. Najniższa bonifikata – 65 proc. – dotyczy lokali komunalnych osiedlu Binków. Przy czym przed zawarciem umowy trzeba wpłacić 35 proc. wartości mieszkania. Na upust 70 proc. mogą liczyć najemcy lokali mieszczących się na osiedlach: Dolnośląskim, Przytorze, Okrzei oraz przy ulicach: Czaplinieckiej, Kwiatowej i Pabianickiej. W tym przypadku warunkiem skorzystania z bonifikaty jest jednorazowa wpłata w wysokości 30 proc. przed zawarciem umowy. Najwyższą bonifikatą sięgającą 75 proc. wartości mieszkania objęte są lokale na osiedlach 1000-lecia, Wolność, 1 Maja, Budowlanych, Żołnierzy POW oraz przy ulicach: Fabrycznej, Sienkiewicza, Czyżewskiego, a także w tych kamienicach, w których jest do 10 mieszkań. Tu warunkiem skorzystania ze zniżki jest jednorazowa wpłata 25 proc. wartości lokalu, przed zawarciem umowy.
Na dodatkowe 5 proc. upustu mogą liczyć rodziny wielodzietne (tj. rodziny z minimum 3 dzieci zamieszkujących wspólnie w lokalu), a także kombatanci, ofiary represji wojennych i powojennych. Z tym zastrzeżeniem, że te dodatkowe bonifikaty nie mogą być łączone.
Co najważniejsze, by skorzystać z upustu, trzeba najpóźniej do 31 stycznia 2023 roku złożyć w Urzędzie Miasta Bełchatowa specjalny wniosek. Czas na analizę dokumentów i przeprowadzenia sprzedaży zakończony sporządzeniem aktu notarialnego miasto ma natomiast do końca czerwca przyszłego roku.
Trzeba pamiętać, że uchwała dotyczy najemców lokali komunalnych, którzy nie posiadają zaległości w opłatach czynszu. Nie obejmuje ona również budynków przeznaczonych do rozbiórki, znajdujących się na obszarach, dla których plan zagospodarowania przestrzennego Bełchatowa nie przewiduje zabudowy mieszkaniowej oraz lokali socjalnych, zastępczych i zamiennych.
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Bełchatowa (ul. Kościuszki 1, pokój 408, III piętro) telefonicznie pod numerem tel. 44 733 51 78.
ADA