UM Bełchatów: Koniec stanu epidemii w Polsce
Resort zdrowia zaleca stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, m.in. częstego mycia rak
Nie epidemia, a stan zagrożenia epidemicznego 16 maja weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie. Stan ten ma być utrzymany co najmniej do września. Do końca maja obowiązuje natomiast nakaz noszenia maseczek w aptekach, przychodniach i szpitalach.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nim od 16 maja stan epidemii zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. W uzasadnieniu wskazano, że zniesienie stanu epidemii jest możliwe ze względu na poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych.
Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce ma być utrzymany co najmniej do września. Jak tłumaczył podczas konferencji prasowej 6 maja szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, chodzi o możliwość szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko mówiąc symbolicznie przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku mówił minister Niedzielski i dodał, że obecnie nie ma żadnej alertowej mutacji, która byłaby uznana za tak samo zagrażającą jak te, które w poprzednim okresie wywoływały fale zakażeń.
Ważne! Do 31 maja nadal obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust maseczką w aptekach, przychodniach i w szpitalach.
Przypomnijmy, że stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Stan zagrożenia epidemicznego zaś to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.
Miasto Bełchatów, belchatow.pl/aktualnosci/10256-koniec-stanu-epidemii-w-polsce
Autor: krystian