Dzięki reakcji świadków z drogi wyeliminowany został kolejny pijany kierowca, który złamał również sądowy zakaz kierowania pojazdami. 32-latkowi grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności. Dziękujemy za wzorową postawę i doceniamy, że policyjne apele o reakcję na zagrożenia nie pozostają bez echa. Pijany kierowca to poważne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Do zdarzenia doszło 6 maja 2022 roku, w Kolonii Łobudzice w powiecie bełchatowskim. O godzinie 23.35 oficer dyżurny bełchatowskiej policji otrzymał informację o nietrzeźwym kierowcy, który został ujęty przez innych uczestników ruchu drogowego. Na miejscu policjanci zastali świadków zdarzenia oraz ujętego mężczyznę. Zgłaszający oświadczyli, że jadąc przez miejscowość Łobudzice zwrócili uwagę na osobówkę, która jechała przed nimi. Kierujący oplem vectrą prowadził auto w sposób budzący podejrzenie, że znajduję się pod wpływem alkoholu. Jadąc bezpośrednio za tym pojazdem mieszkańcy gminy Zelów obserwowali jego niebezpieczną jazdę. Mężczyzna  prowadził auto w sposób agresywny, nie trzymał toru jazdy. Na łuku drogi w miejscowości Kolonia Łobudzice stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze i uderzył w barierkę, niszcząc po drodze również zderzak auta zaparkowanego na parkingu. W takiej sytuacji świadkowie zdarzenia natychmiast zareagowali. Podbiegli do kierowcy opla, który w tym czasie próbował odjechać z miejsca zdarzenia. Zabrali mu kluczyk ze stacyjki. Nieodpowiedzialny kierowca wysiadł z auta i próbował uciec, jednak po krótkim pościgu czujni obywatele ujęli pijanego kierowcę i na miejsce wezwali patrol policji. Mężczyzna miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. 32-latek został zatrzymany. Po wytrzeźwieniu w policyjnej celi usłyszał zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości oraz w okresie obowiązującego zakazu. Przypominamy, że jest to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności oraz surową grzywną.

Policjanci dziękują obywatelom za reakcję na zagrożenie stwarzane przez nieodpowiedzialnych kierowców. Przypominamy, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać policji.

nadkom. Iwona Kaszewska