Czy nadmiar białka wyrzuci Cię z ketozy na diecie keto?

Dieta Ketogeniczna jest dietą niskowęglowodanową oraz średniobiałkową, charakteryzuje ją także wysokotłuszczowy sposób odżywiania. Dzięki takiej proporcji składników zwiększa się ilość produkowania ciał ketonowych w naszym organizmie. Są one źródłem energii, które zastępują glukozę. Dieta ta stosowana bywa często w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, działa ona wspomagająca na organizm, dzięki czemu zyskuje on większą siłę do walki z chorobą.

Ketoza odżywcza

Ketoza odżywcza jest naturalnym stanem organizmu, reguluje on się pod kątem fizjologicznym i jest pożądanym efektem wejścia w dietę keto. Specyficzny jadłospis keto sprawia, że w wyniku zminimalizowania spożywania węglowodanów i białka, a zwiększenia liczby tłuszczów, organizm przekształca je do ciał ketonowych, ponieważ poszukuje alternatyw dla glukozy. Energia jest zatem czerpana z glikogenu, a następnie po skończeniu się zapasów z tkanki tłuszczowej.

Składniki diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna zakłada wyeliminowanie węglowodanów oraz ograniczenie cukrów oraz spożywanie dużej ilości tłuszczy. Należy jednak pamiętać, iż tłuszcze te powinny być wysokiej jakości - tłoczone na zimno, nie rafinowane w przypadku olejów. Keto jadłospis powinien być bogaty w ryby, orzechy, masło, oraz co najważniejsze, tłuste mięsa. Zalecane są oleje takie jak olej z awokado, oliwa z oliwek, olej sezamowy lub kokosowy, a także masło z awokado lub masło kokosowe. Tłuszcze te należy dobrać według własnych upodobań, a także dostosować do rodzaju posiłku.

Przykładowy keto jadłospis na cały dzień

  • Śniadanie - jajecznica, smażona na oliwie z oliwek, z dodatkiem boczku. Kawa lub herbata z dodatkiem śmietanki.
  • Obiad - smażone żołądki drobiowe w sosie grzybowym.
  • Kolacja - pieczony łosoś z puree z kalafiora.

Białko - czy jego nadmiar wyrzuci nas z ketozy?

Białko w diecie ketogenicznej od zawsze jest kwestią sporną, jedni uważają, iż na pewno zadziała negatywnie i wyrzuci nas z ketozy, inni, że można jeść je ze spokojem i nadal pozostaniemy w stanie ketozy. Biorąc pod uwagę jednak fakty naukowe, okazuje się, iż to czy zostaniemy wyrzuceni z ketozy za sprawą białka jest zależne od kilku aspektów:

  • Białko w adaptacji - jedni podają, iż białka należy przyjmować nie więcej 1g na kilogram masy ciała, inni, że nawet od 1 do 2 g. Ważne jest to, iż adaptacja jest krótkim okresem, i nie można zaszkodzić sobie wtedy niską zawartością białka w diecie. Po okresie adaptacji należy jednak zmienić nieco naszą dietę i unormować zawartość białka.
  • Ilość białka powyżej 1,5g w trakcie adaptacji - zawartość białka w diecie zależna jest od między innymi: płci, wieku, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej. Każda osoba będzie prowadziła inny tryb życia adekwatny do swojego wieku, płci i wykonywanych zajęć, ważne jest, aby wziąć pod uwagę także predyspozycje metaboliczne, a zatem ustalenie, czy nasz organizm ma wysokie zapotrzebowanie na białko, oraz czy sprawnie je wykorzysta, nie pozostawiając dużego nadmiaru w organizmie.
  • Analiza wszystkich czynników - pokazuje ona nam, iż dokładnie przyglądając się trybowi życia oraz predyspozycji organizmu możemy bez obaw zwiększyć przyjmowaną ilość białek i nie zostaniemy wyrzuceni z ketozy.

Białko jest niezbędne do rozwoju mięśni, jest składnikiem enzymów trawiennych, a także przeciwciał, odpowiadają także za naprawę komórkową. Odgrywa wiele ważnych ról w naszym organizmie i z całą pewnością nie należy bać się, iż wyrzuci ono nas z diety keto. Ważne jest tylko odpowiednie dobranie jego ilości względem naszego ciała i jego potrzeb.