Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Bełchatów

  Przy placu Wolności 10 swoją siedzibę miało Muzeum Regionalne Przy placu Wolności 10 swoją siedzibę miało Muzeum Regionalne

Kamienica przy Placu Wolności 10 w październiku otworzy swoje podwoje dla bełchatowian. W budynku, który miasto przekazało MCK-owi, odbywać się będą m.in. zajęcia dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W planach są także warsztaty kulinarne realizowane w ramach Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych. 

 

Plac Wolności i całe śródmieście to miejsca szczególne w historii Bełchatowa bliskie bełchatowianom. By ponownie tętniły życiem, miasto przeprowadziło ich rewitalizację, w ramach której wyremontowanych zostało dziesięć tzw. Kamienic Tkaczy, a sam plac zyskał nowe oblicze. Ostatnim elementem projektu była przebudowa kamienicy przy Placu Wolności 10. W ramach prac dobudowane zostało piętro i teraz budynek jest dwukondygnacyjny.

 

Na parterze znalazły się sale warsztatów kulinarnych oraz wielofunkcyjna. Z kolei na piętrze są pomieszczenia administracyjne oraz licząca ok. 100 mkw. powierzchnia do wynajęcia. Po zakończeniu wszystkich robót kamienica została przekazana Miejskiemu Centrum Kultury, które planuje, aby już w październiku mogli z niej korzystać bełchatowianie.

 


Na parterze kamienicy organizowana będzie część zajęć (m.in. z języków obcych) dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dodatkowo powstanie tam Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych, w ramach którego MCK, wspólnie z Miejskim Centrum Pomocy Społecznej oraz Powiatowym Urzędem Pracy, prowadzić będzie cykl warsztatów kulinarnych dla osób bezrobotnych. Chodzi o ich czynną aktywizację w powrocie na rynek pracy. Usytuowana również na parterze sala warsztatowa została wyposażona w stanowiska kulinarne, które przystosowane są do szczególnych potrzeb osób niedosłyszących i poruszających się na wózkach.


Przebudowa samej kamienicy kosztowała miasto blisko 3,5 mln zł, natomiast koszt całej rewitalizacji śródmieścia to ok. 14 mln zł, z czego ponad 9 mln zł to środki unijne. Do inwestycji dołożyła się również Gmina Kleszczów, która na ten cel przekazała dofinansowanie w wysokości 669,5 tys. zł.

 

Sale przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnychSale przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych

 Z obiektu korzystać będzie między innymi Uniwersytet Trzeciego Wieku Z obiektu korzystać będzie między innymi Uniwersytet Trzeciego Wieku

Z obiektu mieszkańcy korzystać będą od października Z obiektu mieszkańcy korzystać będą od października

AP