Sesja jesienna – jak zdać egzamin w drugim terminie?

Jeżeli przystępujemy do egzaminów po raz drugi, oznacza to, że za pierwszym razem coś poszło nie tak. Nie należy się tym nadmiernie przejmować, gdyż oblanie egzaminu może zdarzyć się każdemu. Najważniejsze jest, żeby wyciągnąć z sytuacji tej właściwe wnioski i nie popełniać kilka razy tego samego błędu. Eksperci z notatek.pl radzą co zrobić, żeby zdać egzaminy w sesji jesiennej.

Notatek.pl: analiza sytuacji to podstawa

Możemy mieć pewność, że nie uda się nam zdać egzaminów w sesji jesiennej, jeżeli nie będziemy zdawać sobie sprawy jakie błędy popełniliśmy w przygotowaniach do poprzedniej sesji egzaminacyjnej. Problemem wielu studentów jest fakt, że zapominają oni o nauce przez cały semestr, a przygotowania do sesji rozpoczynają na tydzień (a rekordziści nawet na jeden dzień) przed egzaminem. Taka strategia w 99% skazana jest na porażkę.

Zastanówmy się, czy zdawaliśmy sobie sprawę z zakresu materiału wymaganego do egzaminy, czy chodziliśmy na zajęcia (choć wykłady nie są obowiązkowe, w niektórych przypadkach znajomość wykładanego materiału jest konieczna do zdania egzaminu), czy mieliśmy odpowiednie notatki, czy potrafiliśmy zapanować nad stresem.

Kiedy już znajdziemy powód naszego niepowodzenia, będziemy mogli zastanowić się jak mu zaradzić.

Znajomość zakresu materiału

Bywa, że wykładowca nie podaje studentom szczegółowego zakresu materiału, który będzie obowiązywał na egzaminach. Nie bójmy się pytać. Jeżeli naszym zdaniem zakres materiału nie jest właściwie sprecyzowany, poprośmy wykładowcę o dodatkowe wyjaśnienia. Taka wiedza jest nam niezbędna, żeby dobrze się przygotować.

Dobre notatki są bardzo pomocne

Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie przygotować się do egzaminu, gdyż nie posiadamy odpowiednich notatek. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Być może byliśmy nieobecni na zajęciach. Zdarza się, że prowadzący mówi tak szybko i chaotycznie, że na postawie jego wykładu nie jesteśmy w stanie sporządzić dobrych notatek. Nie zawsze sprawdza się pożyczanie notatek od kolegów ze studiów. Nie zawsze bowiem jesteśmy stanie je odczytać.

Problem z brakiem notatek jesteśmy w stanie szybko rozwiązać korzystając z serwisu notatek.pl. Jest to bardzo ciekawa strona pomocna dla każdego studenta. Znajdują się na niej notatki z praktycznie wszystkich przedmiotów, które wykłada się dziś na polskich uczelniach. Zasoby notatek.pl są potężne i każdego dnia rosną.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy notatki studentów, którzy w poprzednich latach studiowali na naszym kierunku. Jeżeli nie możemy znaleźć tego typu materiałów, poszukajmy notatek z tego samego przedmiotu, ale wykładanego na innych uczelniach.

Wszystkich studentów i absolwentów zachęcamy do wrzucania swoich notatek (jeżeli są one dobre i mogą pomóc innym) na notatek.pl. Idealnie byłoby, gdybyśmy zamieścili w serwisie notatki przepisane na komputerze, które są czytelne dla wszystkich.

Pamiętajmy, że nawet posiadając najlepsze notatki nie powinniśmy zaczynać nauki na tydzień przed egzaminem (jest to czas, kiedy możemy ewentualnie powtórzyć przyswojony materiał).