Na czym polega szlifowanie gładzi?

Aby cieszyć się idealnie równymi i gładkimi ścianami w swoim domu lub mieszkaniu, konieczne jest położenie gładzi i wyszlifowanie jej. Coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie firmy, która profesjonalnie wykańcza sufity oraz ściany, jednak samodzielne wykonanie tego typu prac również jest możliwe, wystarczy odpowiednio się do tego przygotować. W niniejszym artykule postaramy się opisać ten proces krok po kroku.

Szlifowanie gładzi – co warto wiedzieć?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję na temat własnoręcznego przeprowadzenia remontu ścian, lub wykończenia ich w przypadku nowych mieszkań zakupionych w stanie deweloperskim, warto mieć pełną wiedzę na temat trudności związanych ze szlifowaniem gładzi. W tym celu koniecznie należy się zapoznać z jak największą ilością publikacji, szlifowanie gładzi omawia poradnik na kafelkowanie-katowice.pl, a także inne artykuły ze wskazówkami dla osób, które nie są fachowcami w tej dziedzinie. Znajdziemy tam praktyczne informacje, a także dobre rady, które pomogą nam dokładnie wykończyć ściany. Musimy jednak mieć jednak świadomość, że jest to praca wymagająca sporego wysiłku fizycznego, cierpliwości, a do tego generująca bardzo duże ilości brudu w postaci pyłu, który dostaje się praktycznie wszędzie.

Jeśli mimo wszystko chcemy się podjąć tego zadania, musimy podjąć kilka kluczowych decyzji dotyczących sprzętu do szlifowania gładzi.

Czym szlifować gładź?

Szlifowanie gładzi może odbywać się ręcznie bądź mechanicznie. Wybierając pierwszą opcję, musimy zakupić specjalna pacę z długim uchwytem oraz papier ścierny lub siatkę do szlifowania. Trzeba przyznać, że jest to najtańsza możliwa opcja, jednak najbardziej wymagająca jeśli chodzi o naszą sprawność fizyczną. Szlifowanie metodą ręczną będzie również długo trwało, dlatego poleca się je w przypadku, gdy mamy do wykończenia niewielką powierzchnię, np. jedną ścianę.

Szlifowanie mechaniczne jest zdecydowanie szybsze oraz umożliwia odprowadzenie dużej części powstającego pyłu, dzięki możliwości podłączenia odkurzacza przemysłowego do szlifierki. Żyrafa, czyli szlifierka elektryczna, świetnie sprawdza się w przypadku większych powierzchni. Nie jest to tani sprzęt, jednak istnieje możliwość wypożyczenia, co znacznie zmniejsza koszty. W przypadku szlifowania mechaniczne również niezbędny będzie zakup materiału ścierające, czyli papieru ściernego lub siatki.

Jak szlifować ściany, na co zwracać uwagę?

Warto wiedzieć, że niezależnie od wybranej przez nas metody, szlifowanie należy zacząć od najtrudniej dostępnych miejsc. Kiedy już uporamy się z wszelkimi zakamarkami, należy obrać właściwy kierunek szlifowania, czyli od drzwi w stronę okna. Tego typu prace najlepiej wykonywać w ciągu dnia, przy naturalnym świetle.

Bardzo ważne jest również stopniowe zwiększanie gramatury materiału ściernego. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy zacząć od gramatury na poziomie 100, następnie można przejść na większą gęstość (120-160), a ostateczna gradacja powinna wynosić od 200 do 220.