Ortodonta dziecięcy - kiedy warto się do niego udać? Jakie zabiegi wykonuje?

Dentysta kojarzy nam się często z osobą która wykonuje zabiegi profilaktyczne i leczy zęby objęte próchnicą. Jednak stomatologia ma wiele działów, a jednym z nim jest ortodoncja. Wykwalifikowany ortodonta to specjalista, który zajmuje się problemami związanymi ze zgryzem, nieprawidłowościami związanymi z nieprawidłowym ułożeniem zębów i wadami szczękowo-twarzowymi. To dentysta, który zajmuje się z pacjentami z każdego przedziału wiekowego, choć w przypadku małych dzieci często ogranicza się do kontroli prawidłowości rozwoju struktur kostnych i zębowych np. gdy zleci to inny lekarz. Tylko w wyjątkowych przypadkach podejmuje leczenie dzieci przed 7 rokiem życia. Dopiero w tym okresie zaczynają się bowiem pojawiać pierwsze stałe zęby, które mogą sprawiać problemy natury ortodontycznej. Kiedy udać się na kontrolę i jakie zachowania dziecka mogą być podstawą do wizyty u ortodonty? Jakie nieprawidłowości leczy aparat ortodontyczny? Dzięki tej wiedzy, możesz szybko zauważyć oznaki mogące świadczyć o potrzebie udania się do tego specjalisty.

 Kiedy zabrać dziecko od ortodonty?

W przeważającej części przypadków szybsze dostrzeżenie wady lub nieprawidłowości i podjęcie się leczenia w młodszym wieku skutkuje lepszymi efektami niż gdyby wizyta u ortodonty odbyła się dopiero w dorosłości. U dzieci struktury kostno-stawowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte, ciągle rosną i są bardziej plastyczne, dlatego w łatwiejszy sposób można przywrócić je do właściwego ułożenia. W późniejszych latach ten proces znacznie się wydłuża i nie gwarantuje całkowitego wyleczenia. Jednak czasami warto jest zaczekać z leczeniem aż dziecko osiągnie wiek nastoletni, który jest fazą dużego wzrostu, a poza tym współpraca z nastolatkiem zazwyczaj jest znacznie prostsza niż gdyby leczeniu ortodontyczne miałoby być poddane młodsze dziecko.

Na pierwszą kontrolę warto się udać gdy pojawią się pierwsze zęby stałe czyli ok. 7 roku życia dziecka, ewentualnie jeśli dentysta pierwszego kontaktu ani rodzice nie zauważą żadnych niepokojących zmian - w momencie gdy dziecko ma już pełne uzębienie stałe. Taka rutynowa kontrola potwierdzi prawidłowość rozwoju struktur kostno-stawowych dziecka oraz rozstaw jego zębów.

Występowanie wad zgryzu może być spowodowane przez genetykę jak i pojawić się na skutek niewłaściwych nawyków dziecka w pierwszych latach życia, dlatego warto zwracać uwagę na jego zachowanie. Jeśli twoja pociecha bardzo często ssie kciuk, zasysa policzki lub wargi albo gryzie ołówek, może to powodować stopniowe wykrzywienie zgryzu. Twoją uwagę powinno też przykuć zgrzytanie albo zaciskanie zębów, ciągle otwarte usta, asymetria na twarzy oraz zbyt wystającą lub cofnięta broda. Te objawy powinny być skonsultowane z dermatologiem. Warto też udać się do niego w przypadku przedwczesnego stracenia zęba mlecznego, gdy pozostałe zęby zanadto zbliżają się i zakrywają powstałą dziurę lub pojawią się widoczne nieprawidłowości tj. stłoczenie lub nadmierne szpary zębowe.

Leczenie ortodontyczne - aparaty stałe i ruchome

Wizyta u ortodonty opiera się na wywiadzie lekarskim, sprawdzeniu wyglądu zębów mięśni i stawów twarzy, wykonaniu zdjęć. Ortodonta może także pobrać wycisk zębów, dzięki któremu dobierze aparat ortodontyczny. Aparaty ortodontyczne to główna metoda leczenia wad zgryzu. W zależności od tego jaki rodzaj wady posiada dziecko i na ile jest ona głęboko, a także biorąc pod uwagę wiek pacjenta, stomatolog może wybrać aparat stały bądź ruchomy. Aparaty stałe są zakładane na określony czas wyznaczony przez ortodontę i wymagają regularnych kontroli oraz dostosowywania mechanizmów. Stały aparat ortodontyczny dla dziecka - dowiedź się więcej od Ziombków Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu. Aparat ruchomy można być swobodnie wkładany i wyjmowany nawet przez dziecko. Zazwyczaj zakłada się go na noc i kilka godzin w ciągu dnia. Wyjmuje się go podczas jedzenia posiłków co jest dużym udogodnieniem, ale należy dbać o poziom jego czystości i regularnie go myć. Jest stosowany w przypadkach, kiedy dziecko posiada jeszcze zęby mleczne. Aparaty ortodontyczne to bardzo skuteczne narzędzia, a jeśli będą stosowane według zaleceń lekarza, przyniosą naprawdę duże efekty.