UM Bełchatów: W Parku 1000-lecia zawisły budki lęgowe
W parku przy ul. Lipowej zawieszone zostały 22 drewniane budki lęgowe
W odnowionym parku 1000-lecia pojawiły się budki lęgowe część w ramach zakończonej w ostatnich dniach inwestycji, a część w ramach projektu Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa segreguj, oszczędzaj i dbaj”. Wykonane z drewna konstrukcje przeznaczone są dla ptaków mających trudności ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na gniazdo.
O tym, jak ważną częścią ekosystemu są ptaki, nie trzeba nikogo przekonywać. Jerzyk, modraszka, bogatka, wróbel, szpak, kowalik czy kos te gatunki chętnie zamieszkują tereny zurbanizowane, pod warunkiem jednak, że mają zapewnioną możliwość gniazdowania. I temu właśnie celowi służyć mają 22 budki lęgowe, jakie zostały zawieszone w odnowionym właśnie Parku 1000-lecia przy ulicy Lipowej.
Czytaj: Park 1000-lecia w nowej odsłonie
Budki lęgowe to specjalnie przygotowane i wykonane z drewna konstrukcje, które z założenia mają zachęcać ptaki do gniazdowania. Mogą one stanowić alternatywę dla niestabilnych i już istniejących gniazd, poprzez stworzenie bezpiecznych miejsc lęgowych. Stosowanie sztucznych schronień można zwiększyć liczebność konkretnych gatunków na określonym terenie lub spowodować osiedlenie się nowych.
Zanim w budce zamieszka ptak, musi ona przejść specyficznym zapachem kory drzewnej, liści i lasu. Tylko wtedy bowiem skrzydlaci mieszkańcy” zechcą w niej złożyć jaja. Dlatego też najlepszym czasem na wieszanie skrzynek lęgowych są miesiące jesienno-zimowe, tak by wiosną były gotowe na przyjęcie nowych lokatorów.
Pięć drewnianych domków dla ptaków to część zakończonej rewitalizacji Parku 1000-lecia. Z kolei 17 budek zawieszonych zostało w ramach dużego miejskiego projektu pn. Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa segreguj, oszczędzaj i dbaj! II edycja”. Objął on szereg akcji i wydarzeń, które miały zachęcać bełchatowian do troski o środowisko. Mowa m.in. o sierpniowym Pikniku Ekologicznym, wrześniowym Tygodniu Zrównoważonego Transportu i Dniu bez Samochodu czy wydaniu kolejnego komiku dla najmłodszych o przygodach Franka. Zadanie kosztowało blisko 52 tys. zł, a na jego realizację magistrat pozyskał ponad 46 tys. zł dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Budki lęgowe to sposób na zwiększenie bioróżnorodności gatunkowej
Miasto Bełchatów, belchatow.pl/aktualnosci/8828-w-parku-1000-lecia-zawisly-budki-legowe
Autor: krystian